menu: Polski | English | Deutsch | Francaise

 

Gimnazjum nr 43 im. PTPN

ul. Łozowa 53
61-448 Poznań
tel./fax.: (61)8-32-20-21
gimnazjum43.poznan@gmail.com

NIP: 783-15-16-388
Regon: 631257822

Wykaz podręczników na nowy rok szkolny 2014/2015

ROK SZKOLNY 2013/2014

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

Zakończyliśmy rok szkolny! Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za współpracę, a uczniom gratulujemy i przypominamy o bezpieczeństwie na wakacjach!

Szczegółowy harmonogram ostatniego tygodnia zajęć szkolnych:

 

Od poniedziałku 23.06.2014 roku do środy 25.06.2014 roku od godz.8.30 do 12.30 realizowane będą zajęcia z promocji zdrowia.

 

Zajęcia odbywać się będą w dwóch grupach wiekowych:

Klasy pierwsze program „Trzymaj formę".

Efektem pracy uczniów będą; piramida zdrowia, plakat zdrowego odżywiania i sylwetka człowieka prezentująca zrozumienie pojęcia zdrowia (wszystkie sfery).

Sposób wykonania, materiał, pomysłowość prac zależy od zaangażowania i pomysłowości uczniów.

 

We wtorek w auli szkoły uczniowie klas pierwszych od godz.9.00 do 10.00 oglądają film „Bulimia" oraz płyty z prezentacjami dt. zdrowego odżywiania.

Klasy II i III realizują zagadnienia dotyczące uzależnień .

 

W ŚRODĘ UCZNIOWIE O GODZ. 9.00  PRZYCHODZĄ DO AULI l OGLĄDAJĄ FILM pt..„Dopalacze", wracają do Sali lekcyjnej wykonują ćwiczenia i plakat.

O godz.11.00 przechodzą do auli na drugi film. Wszystkie zajęcia opisane są w materiałach, które otrzymuje Wychowawca.

 

W czwartek tj.26.06.2014 roku uczniowie przychodzą do szkoły na godz.8.45 i wraz z Wychowawcą oraz Nauczycielem wyznaczonym do pomocy idą na Mszę św. Na godz.9.00.

Po Mszy św. Wracają do szkoły pod opieką nauczycieli i do godz.12.00 przeprowadzana jest ewaluacja zajęć z promocji zdrowia, pracy uczniów w zespole klasowym w bieżącym roku szkolnym oraz przygotowanie sal lekcyjnych do wakacji.

 

O GODZ.16.00 W SALI GIMNASTYCZNEJ ODBĘDZIE SIĘ UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO DLA KLAS TRZECICH .

 

W piątek o godz.8.15 uczniowie klas trzecich przychodzą po świadectwa ukończenia gimnazjum oraz po zaświadczenia z OKE. Spotykają się z Wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 dla uczniów klas II i l odbędzie się w sali gimnastycznej o godz.9.00. Następnie uczniowie przejdą do klas na spotkanie z Wychowawcą i odebranie świadectwa.

 

DNI PROMOCJI ZDROWIA

W GIMNAZJUM NR 43 IM. PTPN

poniedziałek, wtorek,  środa - godzina 8.30 - 12.30

FOTORELACJA

Dziękujemy klasom trzecim za wspaniałą atmosferę na Balu Gimnzajalnym!

Piątek 20 czerwca będzie w Gimnazjum nr 43 Dniem Sportu. Jest to obowiązkowy dzień zajęć dla uczniów i nauczycieli. Zajęcia rekreacyjno - sportowe odbywać się będą w godzinach 8.30 - 12.30; Harmonogram festynu

Projekty biologiczne - 18 czerwca od samiuśkiego ranka młodzież klasy 2a prezentowała w Auli szkolnej swoje projekty biologiczne będące ukoronowaniem rocznej pracy na lekcjach biologii. Prace dotyczyły serca (w wielu kontekstach) oraz zdrowego odżywiania. Były naprawdę ciekawe! Tutaj kilka zdjęć.

W piątek 20 czerwca 2014 r. o godzinie 16.00 zapraszamy uczniów klas trzecich na Bal Gimnazjalistów

Zielona Szkoła w Rogoźnie - 27 maja wyruszyła wycieczka klasy 3a i 3b do Rogoźna. Droga dłużyła się, lecz do celu trafiliśmy relatywnie szybko. Młodzież miała okazję odpocząć od miejskiej metropolii na łonie natury. Do zajęć uczniów można zaliczyć Paintball, podchody, samoobronę, pierwszą pomoc, kalambury, jeżdżenie na quadach oraz wiele innych. Jedynym elementem, który mógł zniszczyć sielankowy nastrój wycieczki była pogoda. Nawet to jednak nie zaburzyło dobrego humoru naszych wczasowiczów. Sama wycieczka trwała 4 dni, a podróżni wrócili do Poznania około godziny 17 w piątek. Wyjazd się udał i wszyscy wrócili zadowoleni do domu. Serdecznie dziękujemy Paniom opiekunkom!

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

31 maja 2014 - kolejna odsłona Biegu ze Szpotem.

 

 

 

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

UWAGA ! UCZNIOWIE KLAS SZÓSTYCH

 

Dyrekcja Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu, ul. Łozowa 53 informuje, że w dniu 11 czerwca 2014 r.  (środa) na terenie naszego gimnazjum odbędzie się:

 

*   obowiązkowy  test  kompetencyjny  sprawdzający z języków, którego celem  jest odpowiednie przydzielenie uczniów do grup językowych  zgodnie ze stopniem zaawansowania.

      -  godz. 15.40 - 16.25    -  język angielski

-  godz. 16.30 - 17.15    -  język niemiecki

Na podstawie wypełnionej przez ucznia deklaracji językowej.

Uczniowie powinni mieć ze sobą

ważną  legitymację szkolną  + długopis

Obecność wszystkich uczniów obowiązkowa.

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

"Piękno ukryte w prostocie" - I Międzyszkolny Konkurs Pięknego Mówienia - przykład świętości Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego - przedstawiamy fotoreportaż z konkursu.

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

Swarzędzka Dziesiątka - Po raz kolejny przedstawiciele Gimnazjum nr 43 im. PTPN z Dyrektorem, Nauczycielami i Uczniami w składzie biegli na długim dystansie. Tym razem biegli dla Nikoli Kubiak ze Swarzędza, która od od trzech lat walczy z nowotworem złośliwym neuroblastoma IV stopnia. Link do wydarzenia. Link do fotorelacji

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

W dniu 16 maja 2014 r. o godzinie 12.00 odbędzie się Międzyszkolny Konkurs "Młody Einstein" dla uczniów gimnazjów z Wildy i Dębca. ZAPRASZAMY!

 

 

 

Dokument dla grupy 2AB - na język angielski od p. K. Krawczyka - pobierz

W piątek 4 kwietnia gościliśmy ekipę pirotechniczną z Zespołu Szkół Licealno - Technicznych (XIX LO i Technikum nr 19 na Dębcu), która zaprezentowała nam ofertę swojej szkoły. Informatyk roztoczył przed nami uroki cyfrowego świata, a chemik detonował, podpalał i okadzał dymem. Była to bardzo ciekawa prezentacja! Dziękujemy! FOTORELACJA

I edycja   MAM TALENT  - W dniu 04.04.2014 w naszej szkole odbyła się pierwsza i miejmy nadzieję, że nie ostatnia edycja konkursu „ Mam Talent”. Wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki  poziom , wykazywali się ogromnym zaangażowaniem oraz cechowali  się profesjonalnym podejściem do tematu. Z najtrudniejszym jednak zadaniem musiało zmierzyć się Jury, które po bardzo długiej i burzliwej dyskusji, zdecydowało przyznać dwa pierwsze miejsca dla : Oliwii Gumnej z klasy Ic i Dawida Stryszka z I a. Z wielką niecierpliwością czekamy na II edycję konkursu.

 

W dniu 03.04.2014r. odwiedziła naszą szkołę Pani Elżbieta Walkowiak - Wielkopolski Kurator Oświaty. Wizyta odbyła się w ramach cyklu "Spotkań z osobowością". Młodzież naszej szkoły zasypała Panią Kurator gradem pytań dotyczących charakteru jej pracy. Spotkanie było bardzo sympatyczne, a jego ukoronowaniem było nadanie Pani Kurator przez młodzież naszej szkoły tytułu "Osobowości Gimnazjum nr 43". Tutaj znajdziecie kilka zdjęć...

Pani Wicedyrektor Anna Neugebauer - Błaszyk wraz z PCK po raz kolejny zorganizowała w naszej szkole kurs pierwszej pomocy przedmedycznej połączony z pokazem oraz konkursem dla młodzieży. Tutaj znajdziecie fotorelację.

We wtorek 1 kwietnia w naszej szkole odbył się Drugi Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej. Startowali w nim uczniowie klas ze wszystkich poziomów nauczania. Prezentowali własne interpretacje wierszy i pieśni patriotycznych. Zwyciężyła Ania Krysińska z klasy 3c przed Wiktorią Bosiacką z klasy 2a i Justyną Akonom z klasy 1c. Bardzo serdecznie gratulujemy! Zdjęcia z przeglądu.

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

11 marca 2013 r. otwarto w naszej szkole nową salę do ping – ponga. To kolejna sala sportowa, która pozwala nam na rozwijanie naszej kondycji fizycznej. Sala powstała dzięki Urzędowi Miasta Poznania i Radzie Osiedla „Zielony Dębiec”. Dziękujemy!!

Pierwszy Dzień Wiosny w Gimnazjum nr 43 im. PTPN był jednocześnie Dniem Europejskim i Dniem Teatru. Nasi uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej wystroje klas oraz swoje spektakle teatralne. Po południu gościliśmy rodziców i naszych przyszłych uczniów na Drzwiach Otwartych. Fotoreportaż dostępny tutaj.

UWAGA! Gimnazjum nr 43 im. PTPN dysponuje wolną salą do ping-ponga, codziennie w godzinach popołudniowych i wieczornych tj. od 16.00 do 20.00. Możliwość wynajmu od zaraz. Cena najmu do uzgodnienia na miejscu.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na Drzwi Otwarte - w piątek 21 marca w godzinach 16.30 do 19.00.

03.04.2014 r. w auli naszego Gimnazjum odbędzie się kolejne „Spotkanie z Osobowością”. Naszym gościem będzie Wielkopolski Kurator Oświaty – Pani Elżbieta Walkowiak. Spotkanie odbędzie się o godzinie 14.45 – zakończy się o godzinie 15.30. Serdecznie zapraszamy!

11 marca 2013 r. otwarto w naszej szkole nową salę do ping – ponga. To kolejna sala sportowa, która pozwala nam na rozwijanie naszej kondycji fizycznej. Sala powstała dzięki Urzędowi Miasta Poznania i Radzie Osiedla „Zielony Dębiec”. Dziękujemy!!

WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO - ETAP WOJEWÓDZKI 11 marzec 2014 r.

UWAGA: Po wcześniejszym umówieniu się z Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Konkursowej Anną Neugebauer- Błaszyk (tel.618322021) uczeń i opiekun prawny mają możliwość wglądu do prac w ustalonych terminach:

środa 12.03.20Mroku od godz.14.00 do 15.00.  

czwartek 13.03.2014 roku od godz.14.30 do 15.30.

piątek 14.03.2014roku od godz. 13.30 do 14.30.

-- Uwaga ważne! NABÓR DO GIMNAZJUM NR 43  --

Informacja - terminy, dokumenty: Informacja dla ucznia.doc
Prezentacja: Zasady rekrutacji_2014_2015_gimnazja.pps
Terminarz: Terminarz.doc
Kryteria i zasady punktacji: Kryteria i zasady punktacji.doc
Wykaz konkursów uwzględnianych w rekrutacji: Wykaz konkursów uwzględnianych w rekrutacji
   

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

WIELKI SUKCES!!!

Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury oraz Teatr Wielki w Poznaniu zorganizował konkurs plastyczny Kopciuszek w poznańskim Teatrze Wielkim. Konkurs miał na celu przybliżyć operową wersję bajki oraz upowszechnić wśród młodzieży sztukę operowo- baletową.           

    Z naszego gimnazjum udział wzięły: Magdalena Bossy II d, Kinga Dańczak III b, Aleksandra Kwiatkowska III a. Z wielką radością informuję, że zdobyliśmy dwie nagrody:

I miejsce Ola Kwiatkowska

II miejsce Kinga Dańczak

W konkursie zgłoszono 136 prac. Wręczenie nagród odbyło się 16 lutego w Teatrze Wielkim. Plakat informujący o przedstawieniu Kopciuszek został wykonany na podstawie pracy Oli. Serdecznie gratuluję!        

                                                                                                             Maciej Wochowski

Festiwal Nauki w Gimnazjum nr 43!

Konkurs Młody Einstein

Zarząd Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej uhonorował naszego ucznia Marcina Przybyszewskiego specjalnym wyróżnieniem "Srebrnego Motyla" za kilkuletnią, aktywną działalność w ramach Wolontariatu Motylego. Gratulacje!!

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI --

Klub „Kaliber 43” uczcił pamięć ofiar nazizmu w IX biegu im. Józefa Nojego. W tym roku patronem biegu był August Kowalczyk. Bieg odbył się na dystansie 15,8 km przy padającym śniegu i temperaturze – 11 c.

W pierwszym dniu pobytu zapoznaliśmy się ze strasznymi warunkami, w których byli przetrzymywani więźniowie, zwiedzając muzeum Auschwitz - Birkenau.

W imieniu opiekunów bardzo dziękuję chłopakom z drużyny za godne reprezentowanie szkoły i miasta. Byliśmy pod dużym wrażeniem waszej postawy.   Janusz Jankowiak

Artykuł z portalu "Oświęcim - nasze miasto o biegu Augusta Kowalczyka: http://oswiecim.naszemiasto.pl/artykul/galeria/w-oswiecimiu-uczcili-pamiec-wieznia-kl-auschwitz-augusta,2141996,8029444,t,id,zid.html#galeria

W dniu 24 i 25 stycznia 2014 r. nasi uczniowie zrzeszeni w klubie biegacza „Kaliber 43” jako jedyne gimnazjum z Polski wezmą udział w biegu upamiętniającym ucieczkę więźniów z Auschwitz. Bieg poświęcony jest Augustowi Kowalczykowi, który jako jeden z nielicznych uciekł z tego obozu śmierci. Uczniowie z dyrektorem i nauczycielami będą biegli trasą tej słynnej ucieczki. Do pokonania mają 16 kilometrów. Warto nadmienić, że bieg ten został włączony do obchodów 69 rocznicy wyzwolenia Auschwitz.  Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez pomocy Dyrektora Wydziału Oświaty i pani Kurator, która objęła patronat nad tym biegiem. Serdecznie dziękujemy w imieniu społeczności szkolnej!

Dni otwarte w naszej szkole odbędą się w następujących terminach: 

21 luty (g. 16.30—19.00) - Festiwal Nauki

21 marzec— Dzień Europejski

W dniu 14, 15 i 16 stycznia 2014 r. pisaliśmy próbne egzaminy gimnazjalne.

Dnia 11.01.2014 r. w naszej szkole odbył się Etap Rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego dla rejonu V.

Przez cały grudzień młodzież naszego Gimnazjum organizowała pomoc dla Azylu dla królików mieszczącego się w Toruniu, do którego trafiają także potrzebujące i pokrzywdzone Uszaki z Poznania. Zbieraliśmy zioła, siano i podkłady higieniczne. Wyszła z tego całkiem pokaźna paczka, którą dzięki pomocy firmy TIVO wysłaliśmy kurierem do Torunia. Mamy nadzieję, że ucieszymy tym uszate stworzenia (które jak wieść niesie też wierzą w Świętego Mikołaja).  Strona Azylu dla królików: http://www.azyl.torun.pl/. Kilka zdjęć z akcji.

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Wilno i okolice 09-12 grudnia 2013 r. - W dniach od 9 do 12 grudnia 2013 r. dyrektor Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu p. Andrzej B. Tomczak wraz z nauczycielką historii p. Agatą Przybylak uczestniczyli w wyjeździe z darami do polskich szkół na Litwie. Wyjazd organizowany był przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. We wtorek, 10 grudnia odbyło się spotkanie z młodzieżą, dyrekcją i nauczycielami Szkoły im. Jana Pawła II w Wilnie oraz Szkoły w Duksztach Pijarskich, miejscowości oddalonej ok. 30 kilometrów od Wilna. Wieczorem uczestnicy wyjazdu mieli okazję do rozmowy z dziennikarzami polskimi oraz z muzykami z Kapeli Wileńskiej. W środę, 11 grudnia dary zawiezione zostały do szkół w Rzeszy oraz w Kolonii Wileńskiej, a także odbyła się msza w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w intencji ofiarodawców i darczyńców. Zapalono także znicze na Cmentarzu na Rossie oraz na Antokolu, gdzie wymieniono część biało-czerwonych wstążek na grobach polskich żołnierzy. (Fotorelacja z wyprawy).

UWAGA! Od 2 grudnia rusza akcja pomocy bezdomnym królikom z toruńskiego Azylu dla Królików. Prosimy o aioła, siano, pellet i podkłady higieniczne. (Pełna lista dostępna na stronie Azylu pod hasłem "inne formy pomocy" - dostępna tutaj). Wszystkie zebrane dary prześlemy kurierem do Azylu a darczyńcom zdamy szczegółową relację fotograficzną. Organizacją akcji zajmuje się klasa trzecia C z wychowawcą Tomaszem Bieryłło.

BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO CHOĆBY MINIMALNEGO UDZIAŁU W AKCJI.. Tu można odwiedzić strony Azylu: http://www.azyl.torun.pl/ oraz: http://www.azyl.vot.pl/. Azyl można odwiedzić również na FB: https://www.facebook.com/AzylDlaKrolikow?fref=ts

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

W dniu 22. 11. 2013 r. młodzież z Małej Akademii Polskiego Kina  działającej w Gimnazjum nr 43 im. PTPN miała okazję odwiedzić „Fabrykę Snów” w Łodzi. Uczniowie zobaczyli halę produkcyjną, poznali technikę nagrywania dźwięku i efektów specjalnych w polskiej Kinematografii. Zapoznali się z historią Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej. Otrzymali materiały dotyczące historii polskiego kina.

Uczniowie odwiedzili także jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Mieli okazję zobaczyć pierwsze kamery filmowe, poznać technikę realizacji filmów animowanych i kukiełkowych. Zapoznali się z twórczością wybitnych polskich reżyserów. Kolejnym punktem programu była słynna „Filmówka” i Pałac Scheiblera, gdzie kręcono film Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”. (Fotorelacja z wyprawy..)

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Konkurs na temat Małego Księcia

Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”  -  „on ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux. (fr.)”.

W tym roku mija 70- ta rocznica wydania „Małego Księcia”  francuskiego pisarza, poety i pilota Antoine Saint Exupéry. To książka o dorastaniu do miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka.  Z tej okazji Szkoła Językowa przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w dniu 15  listopada 2013 roku zorganizowała konkurs wiedzy na temat znajomości tej lektury. Do konkursu z naszej szkoły przystąpiło 6 uczennic z klas 2 i 3.  Największą wiedzą wykazała się Michalina Borowiak z klasy 2b zajmując I miejsce, II miejsce zajęła uczennica klasy 2c Julia Kruszona a III miejsce przypadło Aleksandrze Kwiatkowskiej z klasy 3a. Wyróżnione uczestniczki  konkursu otrzymały dyplomy, gadżety z logo Francji oraz nagrody książkowe. Pozostałe uczennice tj. Nicole Ratajczak z klasy 2c, Magdalena Hałas z 3b oraz Natasza Kublicka z 2d otrzymały nagrody pocieszenia. Przy okazji konkursu młodzież miała okazję zapoznać się z księgozbiorem biblioteki języka francuskiego oraz obejrzeć wystawę poświęconą Pablo Picasso oraz zdjęcia z Maroko.  Sukces naszych uczennic bardzo nas cieszy, zachęcamy wszystkich do nauki języka francuskiego oraz do poszerzania wiedzy na temat Francji i krajów frankofońskich. Hanna Piasecka (nauczyciel języka francuskiego). (Zobacz zdjęcia)

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Obchody Narodowego Święta Niepodległości - W ramach uczczenia 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w naszej szkole akademie przygotowane przez historyków: p. Agatę Przybylak i p. Tomasza Bieryłło. Uczniowie wysłuchali krótkiego rysu historycznego dotyczącego okoliczności powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku, a także obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące I Brygady Legionów Polskich oraz odbudowy państwa po zniszczeniach I wojny światowej. Następnie w klasach, pod opieką wychowawców, młodzież rozwiązywała test sprawdzający jej znajomość głównych faktów i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Aula udekorowana była plakatami wykonanymi przez uczniów. W szkole odbył się także konkurs na esej historyczny na temat: "Znaczenie roku 1918 w dziejach państwa polskiego." Trzy wyróżnione uczennice otrzymały nagrody książkowe.

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

W dniu 3.11.2013 r. uczniowie Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu uczestniczyli w Wieczorze poświęconym pamięci Romana Wilhelmiego. Pod obeliskiem znanego aktora młodzież prezentowała wiersze naszych poetów.  Występ został oceniony bardzo pozytywnie wśród zgromadzonych. Poznańskie  media zarejestrowały to wydarzenie. Po spotkaniu młodzież uczestniczyła w wieczorze z Bardem Piosenki Poetyckiej – Bogusławem Nowickim w Scenie na Piętrze.

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

UDZIAŁ W TARGACH TURYSTYCZNYCH TOUR SALON -18 PAŹDZIERNIKA 2013 r. - Młodzież naszego gimnazjum miała możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną różnych regionów Polski oraz prezentujących się państw świata. Zwiedzaliśmy kolorowe stoiska, oglądaliśmy występy zespołów muzycznych. Degustowaliśmy egzotyczne i smaczne potrawy. Uczestniczyliśmy w pokazach i konkursach. W ramach spotkań z podróżnikami mieliśmy okazję porozmawiać ze znanym podróżnikiem i polarnikiem Markiem Kamińskim. Otrzymaliśmy od Pana Marka dedykację z pozdrowieniami dla naszej szkoły.
Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejną edycję Targów Turystycznych TOUR SALON za rok. Opiekunowie grupy Maria Mańkowska i Piotr Kwiatkowski. 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Święto komisji edukacji narodowej oraz dzień gimnazjalisty - W poniedziałek 14 października 2013 r. w naszym Gimnazjum odbyły się obchody święta Komisji Edukacji Narodowej połączone z Dniem Gimnazjalisty. Pierwszaki miały okazję do zaprezentowania swoich programów artystycznych a także złożyły przysięgę i zostały pasowane na Gimnazjalistę. Uczniowie pozostałych klas uczestniczyli w zajęciach z wychowawcami oraz programie artystycznym w szkolnej Auli. (zdjęcia).

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

NOC NAUKOWCÓW- 27 września grupa młodzieży uczestniczyła w wykładach i pokazach organizowanych na Politechnice Poznańskiej w ramach kolejnej edycji "Nocy Naukowców" .Oglądaliśmy pokazy "Fizyka Music Show" oraz pokazy doświadczeń chemicznych. Uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym badań Wszechświata. Oglądaliśmy pokaz mody organizowany przez studentów architektury. Mogliśmy zobaczyć ciekawe roboty skonstruowane przez studentów oraz przy pomocy prostych zestawów przyrządów przeprowadzić doświadczenia obrazujące różne siły działające w przyrodzie. Noc Naukowców to impreza, której celem jest zmiana wizerunku naukowca oraz zbliżenie społeczeństwa i naukowców .Odbywa się w Poznaniu z udziałem największych ośrodków akademickich: Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego. Łącznie zorganizowano 260 wydarzeń z udziałem ponad pół tysiąca naukowców. Spragnionych wiedzy było szczególnie dużo wśród młodzieży, która chętnie poznawała zagadnienia z nauki w innych nieco lżejszych formach niż tradycyjnie w akademickich ławach. Rokrocznie w wydarzenie angażuje się także Poznańskie Centrum Komputerowo-Sieciowe. opiekunowie grupy Maria Mańkowska i Krzysztof Krawczyk

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

NOWA SALA GIMNASTYCZNA!- Z radością informujemy, że po gruntownym remoncie została oddana do użytku nowa sala gimnastyczna.

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Bieg z klasą - Nasza reprezentacja uczestniczyła w kolejnej edycji "Biegu z klasą". W tym roku aż trzech naszych zawodników uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Gratulujemy i pęczniejemy z dumy!!! Tutaj można zobaczyć relację "Głosu Wielkopolskiego", a tutaj nasze zdjęcia.

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Jesień w obiektywie klasy 3C - W ramach akcji "Sprzątanie Świata" klasa trzecia "C" wraz z wychowawcą miała okazję spotkać Panią Jesień, która akurat wtedy rezydowała w parku "Dębina". Uwieczniła to na zdjęciach, które można obejrzeć tutaj.

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Festyn "Pożegnanie Lata" - to już nasza wieloletnia tradycja - we wrześniu organizujemy festyn dla społeczności lokalnej i dla nas. W tym roku jak zwykle dopisała frekwencja i pogoda. Było zawody sportowe i zręcznościowe, wystawa jesiennych stroików i biżuterii oraz biegi w Dębinie. W tym roku festyn połączyliśmy z akcją "Sprzątanie Świata", co spowodowało zauważalny efekt - znaleźliśmy i wywieźliśmy naprawdę wiele śmieci. (fotorelacja)

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

BIEGI, BIEGI BIEGI! - BIEG ZE SZPOTEM - 28 września 2013 r. po raz kolejny nasza ekipa wystartowała w Biegu ze Szpotem. Jak zawsze z sukcesami. Biegali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i pan dyrektor.

Już w najbliższą sobotę zapraszamy na Festyn "Pożegnanie Lata" - tutaj można zobaczyć harmonogram

UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 - Serdecznie witamy naszych nowych i "starych" uczniów! Mamy nadzieję, że ten rok szkolny okaże się dla nas wszystkich rokiem sukcesów i owocnej pracy. Zapraszamy do zapoznania się z nowym planem lekcji a jutro NA ZAJĘCIA!! :)

Zdjęcia z wyprawy do Brukseli są dostępne w Archiwum oraz tutaj

NOWY PLAN LEKCJI JUŻ DOSTĘPNY! KLIKNIJ!

Rada pedagogiczna  - 28.08.2013 r. - godzina 9.00 - ZAPRASZAMY!!

Uroczysta inauguracja Roku Szkolnego 2013/2014 - 2 września 2013 r. - godzina 9.00 - Msza Święta w Kościele św. Trójcy, godzina 10.30 klasy 1,2,3 - uroczysty apel na boisku szkolnym. Obowiązuje strój uroczysty! ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!

 

ROK SZKOLNY 2012/2013

BIEG ZE SZPOTEM - W sobotę znowu biegaliśmy ze Szpotem! Są już zdjęcia! - Zapraszamy!

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

ROK SZKOLNY 2012/2013 ZA NAMI! - Wczoraj (27.06.2013) i dzisiaj (28.06.2013) odbyły się w naszej szkole uroczyste akademie kończące rok szkolny 2012/2013. Wczoraj żegnaliśmy uczniów klas trzecich, dzisiaj - pierwszych i drugich. Jak zawsze zapraszamy do obejrzenia zdjęć, lecz przy okazji pragniemy przekazać coś naszym absolwentom: Kochani! Jesteśmy z Was dumni! (fotorelacja - tutaj)

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Uroczysta msza święta na zakończenie roku - w czwartek 27 czerwca rano odbyła się w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy uroczysta msza święta dla młodzieży i pracowników Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z wydarzenia dostępnych tutaj.

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Wyjazd  do Brukseli - W dniach 17-21 czerwca uczniowie naszej szkoły  pod opieką pani Marii Mańkowskiej uczestniczyli w wyjeździe do Brukseli .Wyjazd był nagrodą za trzykrotne zajęcie I miejsca w Konkursie Ekologicznym EKOfan. Wyjazd był ufundowany przez biuro poselskie Pana Filipa Kaczmarka. W ramach  wycieczki uczniowie zwiedzali : Parlament Europejski , Brukselę(Atomium, Bazylika , Sacre-Coeur, Grand Place, Manneken Pis, Galeria Św. Huberta, Pałac Królewski , Katedra Św .Michała) oraz Antwerpię. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Panem Posłem Filipem Kaczmarkiem  w Parlamencie Europejskim oraz w czasie uroczystej kolacji. Wyjazd był bardzo udany i na pewno pozostanie długo w naszej pamięci.

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

DNI PROMOCJI ZDROWIA W GIMNAZJUM NR 43 IM. PTPN W POZNANIU - w dniach 24 - 28 (od poniedziałku do czwartku) w godzinach od 8.30 do 12.30 odbywały się w naszej szkole Dni Promocji Zdrowia. Tematyka zajęć była bardzo szeroka. Dotyczyła propagowania zdrowego tryby życia, zapobiegania uzależnieniom wśród młodych ludzi. Uczniowie pracowali samodzielnie oraz w grupach realizując prozdrowotne projekty. Powstało bardzo wiele ciekawych prac, które w przyszłości będzie można zobaczyć na naszej stronie www w dziale "Ekologia". Tutaj znajduje się link do fotorelacji z wydarzenia.

NASI ABSOLWENCI - KLASA 3 A

NASI ABSOLWENCI - KLASA 3 B

NASI ABSOLWENCI - KLASA 3 C

NASI ABSOLWENCI - KLASA 3 D

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Czwartek 27.06.2013 - godz. 9.00 Msza Św. dla wszystkich klas

Czwartek 27.06.2013 - godz. 16.00 - w sali gimnastycznej - uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III

Piątek 28.06.2013 - godz. 8.00 rozdanie świadectw uczniom klas III w salach lekcyjnych

Piątek 28.06.2013 - godz. 9.00 w sali gimnastycznej zakończenie roku szkolnego dla klas I i II

BAL GIMNAZJALNY - SĄ JUŻ ZDJĘCIA !!!- Bal odbył się w naszej szkole 21 czerwca w piątek. Bawili się nasi absolwenci oraz ich rodzice, nauczyciele i dyrekcja. Zabawa była naprawdę huczna! Zresztą - oceńcie sami :) (fotorelacja)

 

"Byłem w piekle, ale wróciłem - udało się!" - taka wiadomość przyszła dziś od przyjaciela naszej szkoły Dariusza "Iron Mana" Łapawy, który był naszym gościem w ramach "Spotkań z osobowością", a który ukończył właśnie triathlon w Nicei z czasem 15 godzin i 23 minut! GRATULUJEMY!!!!

Młodzieżowa Akademia Filmowa - 14 oraz 17  czerwca 2013 r. odbyły się w naszej szkole dwa trzygodzinne spotkania w ramach "Młodzieżowej Akademii Filmowej" prowadzone przez p. dyrektora Andrzeja B. Tomczaka. Zgromadzona w szkolnej auli młodzież poznała zarys historii polskiego (i nie tylko polskiego) kina, sylwetki wybitnych aktorów oraz ciekawostki "zza kulis" . Oprawę multimedialną przygotowali nieocenieni chłopcy z klasy 3a: Łukasz Maciejewski, Adrian Najdek i Wojtek Kasperski. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Uwaga! Wykaz podręczników dla klas pierwszych w roku szkolnym 2013/2014

Uwaga! Wykaz podręczników dla klas drugich w roku szkolnym 2013/2014

Uwaga! Wykaz podręczników dla klas trzecich w roku szkolnym 2013/2014

Pokaz pierwszej pomocy - W czwartek 13 czerwca 2013 roku w auli szkoły uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w pokazie, instruktażu oraz w ćwiczeniach w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zorganizowała pani wicedyrektor Anna Neugebauer - Błaszyk, a prowadziła pani Justyna Zych instruktorka i ratownik medyczny. Zajęcia odbywają się systematycznie raz w roku i organizowane są w ramach stałej wieloletniej współpracy uczniów Gimnazjum nr 43 im. P.T.P.N pod opieką p. wicedyrektor z Polskim Czerwonym Krzyżem.

Zakończył się konkurs ,,Świadomy wie, co robić z ZSEE’’ w którym brali udział uczniowie klasy 3a. W drugim etapie należało przeprowadzić zbiórkę elektoodpadów. Trzeba było ją poprzedzić szeroko zakrojoną akcją promocyjną  reklamującą zbiórkę. Informowaliśmy o tym przez plakaty, ulotki, stronę internetową szkoły, gazetę parafialną, portal epoznan.pl oraz radio Planeta Poznań. Zbiórkę przeprowadziliśmy w ciągu 3 dni. Firma „Alkom” podstawiła 3 kontenery na elektroodpady, które odebrała  po zbiórce. W dniu 12 czerwca 2013 roku o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie odbyła się gala filmowa ogólnopolskiego konkursu ,,Świadomy wie, co robić z ZSEE‘’. Na uroczystość  przybyło 250 uczniów i nauczycieli reprezentujących zespoły konkursowe ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze wszystkich polskich województw.  Podczas gali podsumowano pół roczna prace wszystkich uczestników ,oraz zaprezentowano efekty konkursu:

Nasza szkoła zajęła 35 miejsce wśród gimnazjów na 135 zgłoszonych do konkursu.  Jako jedyne gimnazjum w Poznaniu. 

Pamiętamy Romana Wilhelmiego! 6 czerwca 2013 r. minęła kolejna rocznica urodzin naszego wielkiego poznańskiego aktora Romana Wilhelmiego. Na skwerze jego imienia nasza społeczność złożyła wiązankę kwiatów, spotkała się z bratem aktora Panem Adamem Wilhelmim oraz wysłuchała informacji o jego życiu artystycznym. Tego samego dnia część młodzieży ponownie odwiedziła Atelier – kulisy prowadzone przez znaną kostiumografkę i charakteryzatorkę p. Ewę Niedźwiedź. (Tutaj zdjęcia).  Warto dodać, że nasz udział został zauważony przez TVN24 który umieścił to w swoim serwisie. - tutaj link do strony TVN24.

                      

UWAGA ! UCZNIOWIE KLAS SZÓSTYCH - Dyrekcja Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu, ul. Łozowa 53 informuje, że w dniu 18 czerwca 2013 r. (wtorek)  na terenie naszego gimnazjum odbędzie się:

Obowiązkowy  test  kompetencyjny  sprawdzający z języków, którego celem  jest odpowiednie przydzielenie uczniów do grup językowych  zgodnie ze stopniem zaawansowania.

godz. 15.30   -  j. angielski

-  godz. 16.30   -  j. niemiecki       Obecność wszystkich uczniów obowiązkowa!

 

PROJEKTY EDUKACYJNE - W środę 29 maja 2013 roku w auli szkoły Gimnazjum nr 43 im PTPN prezentowali swoje projekty z biologii uczniowie klasy 2a i 2b. Na prezentację zaproszeni byli rodzice, chętni uczniowie i nauczyciele. Do tej prezentacji uczniowie przygotowywali się cały rok szkolny. Tematy prac wybrali spośród 15 różnych zaproponowanych przez nauczycielkę biologii Annę Neugebauer - Błaszyk. Komisja oceniała projekty zgodnie z opracowaną kartą oceny. Poziom prezentowanych prac był zróżnicowany. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym wkładem pracy, umiejętnością poszukiwań, elokwencją, dużym zaangażowaniem, zdolnością plastycznym a często wyszukaną atrakcyjnością w prezentowaniu swoich osiągnięć. Projekt Kingi Dańczak i Magdaleny Hałas oraz sposób prezentacji i swobodne poruszanie się w zagadnieniach przez Kingę zaskoczył komisje. Osiągnął on poziom akademicki. (Fotorelacja)

Zdjęcia z Dnia Sportu! Nie pokonała nas pogoda i dopisały nam humory! Biegaliśmy, graliśmy w piłkę i wiele innych konkurencji. Był też pyszny poczęstunek! Jednym słowem: Udało się! (Zobacz zdjęcia).

 

...A w ostatnią (deszczową) sobotę... biegaliśmy ze Szpotem!

Wielkimi krokami nadchodzi (nadejdzie 31.05.2013) Dzień Sportu. Po szczegółowe informacje zapraszamy do działu sportowego.

W maju ze wsparciem ze strony Samorządu Szkolnego oraz całej społeczności uczniowskiej upiększali teren wokół szkoły. Wspólnie uporządkowano tereny, zasadzono kwiaty i krzewy. Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 2 czerwca na terenie Ogrodu Botanicznego. Zaproszenie ze strony organizatorów skierowane jest do  wszystkich chętnych nauczycieli, rodziców i uczniów naszego gimnazjum.

15 maja ogłoszone zostały wyniki III Edycji Konkursu Ekologicznego „Ekofan”. Nasze Gimnazjum uzyskało w tym roku  I i III  miejsce. I  za projekt  pt „Gra planszowa”. Zespół w składzie: Natalia Teper, Paulina Skrzypczak, Kamila Maćkowiak, Marcin Przybyszewski, Katarzyna Śmiecińska z kl II b. III miejsce za projekt „Co uczniowie gimnazjum wiedzą o zieleni miejskiej”. Zespół w składzie: Wojciech Kasperski, Piotr Polny, Maksymilian Kóska, Mateusz Krawców, Marcin Beszterda, Angelika Rojewska z klasy III a oraz Anna Polny kl I a, Jagoda Dolata kl Ia, Weronika Opala klasa Ic. Opiekunami uczniów były Maria Mańkowska i Elżbieta Sikora. Nagrodą dla uczniów są rowery. Nad pracami konkursowymi i kampaniami uczniowie pracowali od października do maja 2013 r. Zbierali informacje o Łęgach Dębińskich, wyznaczyli ścieżkę dydaktyczną , szukali pomników przyrody, roznosili ulotki propagujące ochronę przyrody. Przeprowadzili pogadanki wśród dzieci w Szkole Podstawowej nr 21.

23 maja 2013 r. odbyła się w naszej szkole kolejna odsłona konkursu krasomówczego poświęconego naszemu Patronowi - Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk w Poznaniu pt. „Pięknie mówić o naszym Patronie”. Uczniowie zaprezentowali naprawdę bardzo wysoki poziom sztuki oratorskiej! Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Przybylska z klasy 1b, drugie miejsce zajął Mirosław Miczke z klasy 1a, a trzecie Anna Krysińska z klasy drugiej c. Dodatkową nagrodę Dyrektora Gimnazjum nr 43 otrzymał Mirek Miczke. (Zapraszamy do fotorelacji).

17 maja 2013 uczniowie naszego gimnazjum: WOJCIECH  KASPERSKI I PIOTR POLNY UZYSKALI VI MIEJSCE (OTRZYMALI NAGRODY I PAMIĄTKOWE DYPLOMY ) w Konkursie Geograficznym „Obieżyświat” pt: ”Dyskretny urok miast Europy”. Konkurs organizowany był przez Stowarzyszenie Oświatowe Dębinka pod patronatem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od lutego do maja 2013 r. młodzież z naszego gimnazjum uczestniczyła w projekcie „Między sztuką a wandalizmem”. Projekt organizowany był przez Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu we współpracy z Radą Osiedla Wilda oraz młodzieżą z Zespołu Szkół Mechanicznych. W lutym odbyły się warsztaty interaktywne, których tematyka koncentrowała się wokół wandalizmu, jego przyczyn i skutków. Zespół uczniów przygotował ulotki i plakaty promujące projekt i jego założenia. W marcu na Rynku Wildeckim uczniowie naszej szkoły prowadzili akcję rozdawania ulotek na temat społecznych skutków wandalizmu i możliwości walki z nim. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem w ramach projektu była debata z udziałem zaproszonych gości i młodzieży z okolicznych szkół, która odbyła się 07 maja 2013 r. Wzięli w niej udział przedstawiciele sądu, Komendy Miejskiej Policji, Urzędu Miasta Poznania, Rady Osiedla Wilda, a także studentka gospodarki przestrzennej i duszpasterz młodzieży.  (Tutaj zdjęcia).

ZAPRASZAMY NAUCZYCIELI, RODZ1COW I UCZNIÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU W OGÓLNOSZKOLNEJ AKCJI UPIĘKSZANIA TERENÓW ZIELONYCH WOKÓŁ SZKOŁY

W dniach 13-14 maja będzie można przynieść rośliny (każda klasa zobowiązana jest do przyniesienia 5 roślin zakupionych lub z własnego ogródka). Zbiórka w dyżurce. Prosimy o wytypowanie po 1-2 uczniów z każdej klasy do pomocy w sadzeniu roślin. Akcja sadzenia roślin odbędzie się 15 i 16 maja po godzinie 13:00 (po lekcjach). Udział w akcji będzie oceniony przez Samorząd Szkolny, klasom przyznane będą punkty w ramach rywalizacji klas. W organizacji akcji biorą udział uczniowie z Projektu Ekologicznego Ekofan oraz Samorządu Szkolnego. Akcja odbywa się pod patronatem Dyrekcji Gimnazjum nr 43.

Wszelkie pytania na temat akcji proszę zgłaszać do nauczycieli: Marii Mańkowskiej i Elżbiety Sikory

Majówka w Botaniku z Wolontariatem Motylim! - najnowsze zdjęcia z cyklu jak spędzaliśmy długi weekend.

 

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Serdecznie zapraszamy uczniów klas szóstych wraz z opiekunami na debatę

pt. „MIĘDZY SZTUKĄ A WANDALIZMEM"

Konferencja zorganizowana została przez społeczność Gimnazjum nr 43 oraz Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy współpracy z uczniami z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu oraz Radą Osiedla Wilda
Miejsce debaty: aula Gimnazjum nr 43 ul. Łozowa 53, Poznań Termin debaty: 07.05.2013 godz. 13.00-14.40

Plan debaty:
13.00 - 13.05 - przywitanie i przedstawienie tematu debaty
13.05 - 13 .15 - przestawienie działań projektowych
13.15- 13. 30 - przedstawienie mapy fotograficznej zagrożeń oraz filmu dot. wandalizmu na Wildzie
13.30 - 14.00 - prezentacja sztuki Street Art.
14.00 - 14.40 - debata z udziałem zaproszonych gości i ekspertów:
- Sędzia Maria Prusinowska
- Joanna Bartczak - studentka gospodarki przestrzennej
- kom. Wiesław Nowak Z-ca Komendanta KP Wilda
- o. Marek Kosacz dominikanin, duszpasterz młodzieży
- Z-ca Prezydenta miasta Poznania Tomasz Kayser lub przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM Poznania

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

ZNOWU BIEGAMY!!! - tym razem w ramach akcji - "Biegaj z Chevrolet Szpot". Biegli uczniowie oraz dyrekcja z nauczycielami! I wszyscy dobiegli!! :) (Zapraszamy do obejrzenia zdjęć)

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Akademia z okazji świąt obchodzonych w maju - W piątek w auli szkolnej nasi uczniowie pod kierownictwem p. Przybylak poprowadzili uroczystą akademię z okazji świąt majowych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Uff! I JUŻ PO EGZAMINACH - Dziś nasi uczniowie zmagali się z językami obcymi. Z tego co mówią - poszło dobrze! Teraz pozostaje czekać na oficjalne wyniki. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten trzydniowy maraton! (A tu są zdjęcia z dzisiejszego dnia).

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

DRUGI DZIEŃ EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH ZA NAMI - Trwają egzaminy! Rano trzecioklasiści, po południu uczniowie z klas drugich. Dzisiaj kilka zdjęć dokumentujących również ich zmagania. Jutro języki obce! (Tutaj zobaczycie zdjęcia). Po zakończeniu zmagań przez trzecioklasistów do egzaminu próbnego przystąpili uczniowie klas drugich (Tutaj kilka fotek).

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

A W MIĘDZYCZASIE - Trwają zajęcia ze studentami z całego świata adresowane do uczniów klas pierwszych! Zapraszamy! Tu można obejrzeć zdjęcia!

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

PIERWSZY DZIEŃ EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH ZA NAMI!!!! - W dzisiejszym (23 kwietnia) nasi uczniowie pisali testy z historii i wosu oraz języka polskiego. Wszystko to w ramach pierwszego dnia egzaminów gimnazjalnych. Jak będzie widać na zdjęciach wszystkim dopisywał dobry humor a stres nie sparaliżował nikogo. Wszyscy po prostu dobrze się do testów przygotowali. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Przypominamy o zajęciach ze studentami z zagranicy które odbędą się 24.04.2013 - w godzinach 13.45 - 16.00 oraz 25.04.2013 - 12.45 - 14.00. ZAPRASZAMY !!!

DOROTA STALIŃSKA W GIMNAZJUM NR 43!!! - W kolejnym "Spotkaniu z Osobowością" gościliśmy znaną aktorkę i piosenkarkę – Dorotę Stalińską. Trochę „zamieszała” w naszym codziennym życiu szkolnym, swoją ekspresją, sztuką prowadzenia dialogu. Mówiła rzeczy ważne, jak radzić sobie ze stresem, czym jest aktorstwo. Pokazała, iż każdy ma szansę realizować swoje marzenia. Swoje wiersze dedykowała uczniom. Uczniowie na stojąco przyznali jej tytuł osobowości podkreślając, iż jest to aktorka wielka na scenie, skromna w życiu. Dorota Stalińska przekazała swoje tomiki wierszy do biblioteki z dedykacją dla społeczności szkolnej. Postanowiła również zrecenzować wiersze naszego ucznia. Tutaj pełna fotorelacja.

UWAGA! Przypominamy, że 17 kwietnia o godzinie 18.00 odbędą się ZEBRANIA z rodzicami.

Kwiecień miesiącem pamięci narodowej - Relacja fotograficzna z uroczystości jakie odbyły się w Forcie VII - wzięła w nich udział nasza delegacja. (Zobacz zdjęcia).

 

Uczniowie klasy III a właśnie ukończyli projekt pt: "Świadomy wie, co robić z ZSEE". Nasza zbiórka elektrośmieci przebiegła pomyślnie. Dzięki gazetce parafialnej, stronie internetowej naszej szkoły, radiu Planeta Poznań, szkolnych ogłoszeniach oraz kampanii informacyjnej na terenie osiedla (roznoszenie ulotek), wiadomość o zbiórce dotarła do dużego grona odbiorców. Wiele osób przyniosło swoje zbędne sprzęty np. stary telewizor, monitor, czy komputer. Kontenery były do dyspozycji mieszkańców przez trzy dni. Sprawozdanie z naszej pracy zostało już napisane i wysłane do oceny. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

UWAGA RODZICE UCZNIÓW KLAS TRZECICH! - Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów klas trzecich na spotkanie informacyjne dotyczące procedury i warunków rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia 2013 o godzinie 17.30 w bibliotece szkolnej.

Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych od całej społeczności szkolnej!  Przerwa świąteczna: 28 marca  - 2 kwietnia 2013 r.

Nabór do Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu

(3 - 12 kwietnia 2013)

Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły! Naszym nowym uczniom gwarantujemy wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo a przede wszystkim atmosferę, która sprawia, że w naszej szkole będą czuli się "u siebie". Dołożymy wszelkich starać by po opuszczeniu murów naszego gimnazjum uczniowie wspominali te trzy spędzone z nami lata  jako czas który w sposób pozytywny zapadł im w pamięć.

Zapraszamy! 

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu

W roku szkolnym 2012/2013 utworzymy następujące klasy:

1a - klasa matematyczno - fizyczno - informatyczna

1b - klasa z rozszerzonym językiem angielskim

1c - klasa biologiczno - ekologiczna

1d - klasa humanistyczno - teatralna

1e - klasa ogólna   

Tutaj można pobrać komplet potrzebnych dokumentów  

W poniedziałek 25 marca 2013 r. w Gimnazjum nr 43 PTPN odbył się wojewódzki etap Olimpiady Zdrowy Tryb Życia. Udział wzięło 37 uczniów z całej Wielkopolski, ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy przybyli wraz z opiekunami. Gościliśmy ponad 80 osób.  W czasie poprawiania prac przez komisję pobyt w naszej szkole umilił uczestnikom teatr „Za kulisami” wystawiając jeden ze swoich spektakli. Laureatami Olimpiady zostali: w kategorii szkół gimnazjalnych Zespół Szkół w Chełmicach, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - III LO z Ostrowa Wlkp. Gratulujemy!! (Fotorelacja).

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

W sobotę 16 marca 2013r. o godzinie 11.00 w Gimnazjum nr 43 im. PTPN odbył się wielki finał Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, którego przewodniczącą wojewódzką komisja była p. wicedyrektor Anna Neugebauer - Błaszyk. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 20 uczestników. Pomimo zimnej i mroźnej aury młodzież wraz z opiekunami (niektórzy również wraz z rodzicami) przebyli z różnych miejsc Wielkopolski. Z dwudziestki wspaniałych, wyłonionej z ponad sześciuset uczestników etapu szkolnego trzynastu zostało laureatami. Serdecznie gratulujemy! - (Fotorelacja).

UWAGA! DO POBRANIA WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO

MAMY CERTYFIKAT! Kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w realizacji wojewódzkiego projektu Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie. Całość koordynowała Pani B. Ziółkowska i uczniowie klasy II b. Udział w tym wielkim, wspaniałym przedsięwzięciu znacznie poszerzył naszą wiedzę z tego zakresu. W ramach projektu uczestniczyliśmy „w grze miejskiej” szukając śladów powstania na terenie miasta oraz w licznych konferencjach. Zwieńczeniem był udział w konkursie wiedzy o powstaniu, a także przygotowanie 12 albumów. (Tutaj fotorelacja).

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Dnia 16.03. odbył się mecz Lecha Poznań- GKS Bełchatów, na który wybraliśmy się w ramach akcji „Gimnazjaliści na Kolejorza”. Wstęp był bezpłatny. Opiekę nad nami sprawowali pan Wochowski, pan Kwiatkowski, pani Nowak i pani Grodzka za co im dziękujemy. Niestety Lech bezbramkowo zremisował, choć przeważał przez większość spotkania, stwarzając sobie kilka dogodnych sytuacji. Bardzo dobrze się bawiliśmy, a na stadionie jak zawsze panowała wspaniała atmosfera. Pozwoliło nam to pożytecznie spędzić czas w miłym towarzystwie. (Zdjęcia tutaj!)

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Dzień Europejski, Eklery i drzwi Otwarte! - W piątek 15 marca 2013) w naszym Gimnazjum odbyły się aż trzy imprezy. Był to Dzień Europejski, Przegląd Małych Form Teatralnych "Eklery 2013" oraz Dzień Otwarty dla przyszłych uczniów i ich rodziców. Oprócz niesamowicie efektownych prezentacji na temat krajów europejskich przygotowanych przez klasy mogliśmy podziwiać wiele naprawdę robiących wrażenia spektakli teatralnych. Na koniec tego intensywnego dnia dyrekcja przedstawiła przybyłym gościom naszą szkole, a koło teatralne "Za Kulisami" jeszcze raz pokazało swój kunszt! (Zapraszamy na fotorelację tutaj!).

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Sukces naszego Teatru! - Nasze nieocenione koło teatralne "Za Kulisami" prowadzone przez p. Hannę Zembrowską i p. Macieja Wochowskiego odniosło kolejny sukces! W sobotę 23 lutego 2013 zajęło I miejsce na IV Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Chichot Pegaza" w Zespole Szkół Budowlano - Drzewnych w Poznaniu. GRATULACJE!!!!! 

UWAGA! Pełny harmonogram Dnia Europejskiego - 15 marca 2013 r.

Pięciu uczniów naszej szkoły bierze udział w projekcie pt: "Świadomy wie co robić z ZSEE". Właśnie rozpoczynamy drugi etap konkursu. Po podsumowaniu naszej dotychczasowej pracy, znaleźliśmy się na 42 miejscu wśród szkół z całej Polski, biorących udział w tym projekcie i jako jedyne gimnazjum z Poznania. Taką pozycję uzyskaliśmy dzięki wykonaniu gry o elektrośmieciach, mapy naszego miasta z punktami sprzedaży sprzętu elektronicznego i skupu elektrośmieci oraz dzięki przeprowadzonej kampanii. W dniach 25 i 26 marca organizujemy zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie boiska szkolnego. Każdy może przynieść np. zbędne baterie, czy zepsute urządzenia. Wszystkich zapraszamy do wspierania naszego projektu !!!

Głos Wielkopolski - W piątek 22 lutego uczniowie w towarzystwie Dyrektora szkoły Andrzeja B. Tomczaka oraz pani Barbary Ziółkowskiej zwiedzili redakcję Głosu Wielkopolskiego, gdzie poznali tajniki pracy redaktorów. Przewodnikiem po redakcji była pani Katarzyna Sklepik. Zanim pojawi się pierwszy numer naszej gazetki szkolnej ,,GIMNAZJAKA’’ dziennikarze przeprowadzą z nami profesjonalne warsztaty. Tym razem w redakcji szkolnej. Tutaj obejrzycie zdjęcia.

Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu zaprasza do współpracy Firmy Reklamowe w zakresie ustawiania reklam na naszym terenie. Szkoła usytuowana jest przy jednej z głównych ulic Osiedla Dębiec. Tuż przy szkole znajduje się przystanek autobusowy co powoduje zwiększony ruch osobowy i dlatego reklamy mają dużą oglądalność. Ulica przy której mieści się szkoła jest drogą przelotową w jedną stronę poza granice Poznania w drugą do centrum miasta, co powoduje wzmożony ruch samochodowy. Wszystko to czyni, iż jest to bardzo dobre miejsce na reklamy. Z uwagi na dość dużą rozległość terenu istnieje możliwość zamontowania reklam bez szczególnego ograniczania gabarytów. Można również korzystać z parkanu należącego do gimnazjum. Szkoła jest otwarta na propozycje z Państwa strony. Zapraszamy do współpracy!

Odwiedziliśmy Patrona- We czwartek 21 lutego 2013 r. klasy pierwsze Gimnazjum nr 43 odwiedziły siedzibę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu przy ul. Seweryna Mielżyńskiego 27/29. Spotkali się z pracownikami naukowymi PTPN, którzy opowiedzieli o historii i działalności naszego Patrona. Tu znajdziecie zdjęcia klas 1c i 1d.

Z dumą i radością pragniemy poinformować, że w dniu dzisiejszym złożyliśmy do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie” nasz projekt edukacyjny w ramach programu "Comenius". Naszymi partnerami będą szkoły z pięciu krajów: Turcji, Hiszpanii, Grecji, Rumunii i Bułgarii. Nasza szkoła będzie pełnić funkcję koordynatora projektu. Jest to dla nas duże wyzwanie, z którego bardzo się cieszymy, gdyż otwiera to przed naszymi uczniami zupełnie nowe możliwości. W ramach tego programu będą mogli zapoznać się z pracą zagranicznych szkół, podszkolić języki obce, poznać inne systemy oświatowe oraz nawiązać rówieśnicze znajomości.

Festiwal Nauki i Drzwi Otwarte - We środę 20 lutego w Gimnazjum nr 43 im. PTPN odbył się Festiwal Nauki połączony z Drzwiami Otwartymi dla przyszłych gimnazjalistów i ich rodziców. Nauczyciele i uczniowie zaprezentowali swoje pracownie, Dyrekcja przekazała informacje o organizacji przyszłego roku szkolnego 2013/2014, a nieocenione koło teatralne "Za Kulisami" dało brawurowe przedstawienie wg scenariusza jednego z nauczycieli - p. Kwiatkowskiego. Zapraszamy do fotorelacji.

Historycy przypominają: zbliża się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych!

DRZWI OTWARTE - ŚRODA 20 LUTEGO 2013 (16.30 - 18.00) ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Rekrutacja do gimnazjów 2013/2014

Informator Wydziału Oświaty o Gimnazjum nr 43 im. PTPN

Do pobrania - wniosek zgłoszenia do Gimnazjum

Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach z narciarstwa zjazdowego. Wszystkich chętnych uczniów prosimy o kontakt z p. Januszem Jankowiakiem. Zajęcia są odpłatne (22 pln/godz - istnieje możliwość dofinansowania przez szkołę). Finałem będzie wyjazd za granicę w ramach programu COMENIUS.

W dniu 8 lutego 2013 – młodzież naszej szkoły (klasa 2c) oraz p. Krzysztof Krawczyk i p. Tomasz Bieryłło uczestniczyli w uroczystym wręczeniu nagród w konkursie „Bezpieczny Internet".  Organizatorem był Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu we współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Wydziałem Oświaty Miasta Poznania. Nasi uczniowie wysłuchali wykładu na temat możliwości, jakie daje Internet oraz obejrzeli nagrodzone filmy traktujące o bezpieczeństwie w sieci.

Miło nam poinformować, że powoli zbliża się szczęśliwy koniec prac w ramach pierwszego etapu programu Comenius. Nasza prężna ekipa w składzie: dyrektor, pan Andrzej B. Tomczak, pani Hanna Zembrowska, Pan Janusz Jankowiak, Pan Krzysztof Krawczyk, pan Maciej Wochowski oraz pan Tomasz Bieryłło zainteresowała swoją ofertą ponad 90 szkół z całej Europy. Nawiązali z nami kontakt przedstawiciele z Włoch, Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Rumunii i Turcji. Prace zaowocują wymianą kontaktów i doświadczeń, a naszej młodzieży pozwolą na poznanie wielu egzotycznych krajów i wielu ciekawych ludzi. Będziemy na bieżąco informować o naszych postępach!

Dziś (16 stycznia) w naszym Gimnazjum nr 43 zakończyły się kilkudniowe zajęcia prowadzone przez studentów z ośmiu krajów (m. in. z Australii, Brazylii, Meksyku, Chin i Nowej Zelandii). Prowadzili oni cieszące się ogromnym zainteresowaniem uczniów warsztaty dotyczące przedsiębiorczości oraz kultury swoich krajów. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Spotkały się one z zainteresowaniem poznańskich mediów. (Tutaj fotorelacja).

ZIMA W NASZEJ SZKOLE! - Gimnazjum nr 43 w okresie ferii zimowych (od 14 do 25 stycznia 2013)  organizuje zajęcia sportowe dla uczniów na sali gimnastycznej. (pobierz program zajęć) Od 14 do 16 stycznia spotkania ze studentami z Nowej Zelandii, Australii i Brazylii w celu poznania kultury i obyczajów tych krajów oraz ćwiczeń językowych. Dnia 14.01 2013 odbędzie się spotkanie wolontariuszy.

W dniach od 7.01.2013 do 16.01.2013 roku w Gimnazjum nr 43 studenci z Australii, Brazylii, Meksyku, Chin i Nowej Zelandii przeprowadzają warsztaty dotyczące przedsiębiorczości na wszystkich poziomach kształcenia w naszej szkole. Wszystkie klasy aktywnie uczestniczą w codziennych zajęciach, poznają kulturę i obyczaje naszych gości. Warto nadmienić, że młodzież naszej szkoły ma do pokonania barierę, z którą radzi sobie bardzo dobrze. Wszystkie zajęcia są prowadzone w języku angielskim, co czyni je bardzo atrakcyjnymi. Zajęcia odbywają się nieodpłatnie, realizowane są w ramach wolontariatu. (kilka zdjęć)

Zebranie z rodzicami odbędzie się w środę o godz. 18.15!

13 Stycznia 2013 rusza XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z naszej szkoły udział bierze około 100 wolontariuszy. Koordynatorem akcji w Gimnazjum 43 jest p. Anna Balcerzak. Informacja dla WSZYSTKICH wolontariuszy:

W środę odbędzie się Rada Pedagogiczna Klasyfikacyjna...

21 grudnia 2012 zamiast zapowiadanego Końca Świata urządziliśmy w naszej szkole Wigilię Bożego Narodzenia. Odbyły się tradycyjne Jasełka przygotowane przez uczniów pod kierunkiem księdza Zahory. Były rewelacyjne! Następnie uczniowie udali się do swoich sal by złożyć sobie nawzajem życzenia świąteczne. Składano też życzenia nauczycielom :). Dla wszystkich czytających te słowa: WESOŁYCH ŚWIĄT! (Fotorelacja tutaj)

 !!! OSTATECZNY TERMIN WYSTAWIANIA OCEN: 2 STYCZNIA 2013

W dniu dzisiejszym (20.12.2012) nasi wolontariusze tłumnie wylegli na ulice Dębca by dzielić się z naszymi sąsiadami (Straż Pożarna) oraz mieszkańcami naszej dzielnicy świątecznymi życzeniami. Akcja miała na celu przekazanie dobrej energii i pozytywnego przesłania naszym bliźnim. Była to pierwsza ale na pewno nie ostatnia tego typu akcja. Tutaj można obejrzeć kilka zdjęć z akcji.

Przerwa świąteczna: od 24.12.12 - 01.01.13

Kolejna edycja warsztatów "Szkoła wolna od narkotyków i przemocy" - Od września w naszej szkole odbywają się cyklicznie miejskie warsztaty dla psychologów, pedagogów i policji pod hasłem "Szkoła wolna od narkotyków i przemocy". Projekt ten jest realizowany w naszym mieście od 8 lat. Obecnie nasze gimnazjum nieodpłatnie udostępnia uczestnikom i instruktorom szkolną aulę. Dzisiejsze (20.12.2012) zajęcia noszą tytuł "Zapobieganie agresji". Spotkania potrwają do marca 2013. Będzie w nich uczestniczyć również Straż Miejska.

Wigilia w Gimnazjum nr 43 - piątek 9.00 - 11.00!

We wtorek 18 grudnia delegacja młodzieży z naszego Gimnazjum na zaproszenie Pana Senatora Jana Filipa Libickiego odwiedziła Sejm i Senat. Uczestnicy zwiedzali sejmowe kuluary, salę plenarną i kolumnową oraz inne sejmowe zakamarki. Mieli też okazję posłuchać bardzo ciekawego komentarza pana przewodnika. Na zakończenie Pan Senator podjął wycieczkowiczów słodkim poczęstunkiem w sejmowej kawiarni. Mamy graniczące z pewnością wrażenie, że nie była to ostatnie spotkanie z Panem Senatorem, któremu OGROMNIE DZIĘKUJEMY!    (...Fotorelacja...)

OSTATECZNY TERMIN WYSTAWIANIA OCEN: 2 STYCZNIA 2013

W sobotę (8 grudnia 2012) obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Oprócz uroczystej akademii z udziałem zaproszonych gości odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Jak zawsze szkolną uroczystość okrasił spektakl w wykonaniu uczniów szkolnego koła teatralnego. Po akademii w swoich klasach pod kierunkiem wychowawców uczniowie zapoznawali się z działalnością i historią Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. (fotorelacja z wydarzenia).

Dnia (12.12.2012) w naszym gimnazjum odbył się szkolny etap Konkursu Wiedzy o Antyku organizowany przez Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jak co roku nasi uczniowie zmagali się z pytaniami z zakresu znajomości mitologii i historii klasycznej. Wyniki poznamy już niebawem.

W "Mikołajki" w naszym Gimnazjum odbyła się kolejna edycja Olimpiady "Zdrowy Styl Życia". Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu dostępnego tutaj.

 

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

MIKOŁAJKI W GIMNAZJUM NR 43!
 

SUKCES! Właśnie dotarła do nas wiadomość z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, iż Kapituła Konkursu o „Nagrodę Miasta Poznania za  szczególne osiągnięcia dla uczniów poznańskich szkół” pod przewodnictwem radnego Jana Chudobieckiego, zakończyła swoje prace. Poinformowano nas, iż wśród osób nagrodzonych i wyróżnionych znajdują się uczniowie naszej szkoły: Fijołek Dominika i Zaprzalska Alicja. GRATULUJEMY I PĘCZNIEJEMY Z DUMY!

29 listopada 2012 r. w naszej szkole miało miejsce wydarzenie szczególne. Odbył się koncert Andrzeja Lajborka z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego pod tytułem „Moi muzyczni rosyjscy przyjaciele”. Bard akompaniując sobie na gitarze przez ponad półtorej godziny prezentował zachwyconej publiczności pieśni rosyjskich poetów z klasykami Bułata Okudżawy na czele. Oprócz pieśni były też anegdoty i ciekawe historie. Było magicznie. Jednak największy aplauz wzbudził duet, który zadebiutował dziś na scenie. Przy akompaniamencie Andrzeja Lajborka dwie kompozycje wykonał drugi Andrzej - nasz dyrektor i kompletnie porwał publiczność. Występ duetu na długo zostanie zapamiętany - ponoć po mieście krąży już plotka że panowie wybierają się we wspólną trasę koncertową. :) Na koniec pan Andrzej Lajborek obiecał, że do nas wróci z resztą swojego repertuaru (nie było Wysockiego!). Czekamy i zapraszamy serdecznie! A tutaj znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia.

WOLONTARIUSZE Z GIMNAZJUM NR 43! Już w czwartek 6.12.2012 wychodzimy z Mikołajem G-43! Zgodnie z ustaleniami, w nowych koszulkach wolontariatu będziemy przekazywać dobre przesłanie i energię naszym bliźnim. Przypominam, że nasze spotkanie odbędzie się 14.12.2012, o godzinie 8.00 w sali 106.

Przegląd Piosenki Patriotycznej już za nami! Dzisiaj (21 listopada 2012 r.) po raz pierwszy zebraliśmy się w naszej szkole, by wraz zaproszonymi gośćmi śpiewać pieśni bliskie sercu każdego Polaka. Po raz pierwszy - dlatego, że spotkaniem tym zapoczątkowaliśmy nowy cykl podobnych imprez. Udało się nadspodziewanie! Grali profesjonalni muzycy (nasz Maestro pan Maciej na pianinie, pan Jacek na perkusji oraz ksiądz Marek Matyba na gitarze), śpiewali profesjonalni wokaliści (nasi wspaniali uczniowie - Anna Cicha z klasy 2d, Asia Glensk z klasy 2d i Artur Bugaj z klasy 2c). Nasz historyk postarał się o odpowiedni komentarz. Najważniejsze jednak było to, że publiczność śpiewała z nami! I właśnie o to nam chodziło! Dziękujemy i do zobaczenia! (Tutaj zdjęcia!)

ZAPROSZENIE! „Trochę inny wieczór andrzejkowy w Gimnazjum nr 43” - 29 listopada o godzinie 17,00  a Auli Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu przy ul. Łozowej 53 pojawi się Bard z gitarą – Andrzej Lajborek z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego. Przedstawi recital „Moi muzyczni rosyjscy przyjaciele”. Zapraszamy wszystkich chętnych. W programie pieśni Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

9 edycja konkursu „Wybieraj Świadomie” rozstrzygnięta! - W dniu dzisiejszym (16 listopada) w naszej szkole odbyła się 9 edycja konkursu „Wybieraj Świadomie”. Startowały drużyny poznańskich i podpoznańskich szkół. Rywalizacja była zacięta, a wyłonieni laureaci solidnie się napracowali! Pierwsze miejsce z sumą 53 punktów zajęła drużyna naszego gimnazjum! Drugie miejsce z sumą 52 punktów zajęła drużyna Gimnazjum nr 2 ze Swarzędza. Na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo dwie drużyny, które zdobyły 49 punktów: drużyna Gimnazjum ze Strykowa i druga ekipa naszego gimnazjum. Wszystkim serdecznie gratulujemy! (Tutaj zdjęcia!)

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Aleksandra Banasiak – gość Gimnazjum nr 43 - Aleksandra Banasiak – legendarna uczestniczka Czerwca 56 była gościem naszego gimnazjum. Opowiedziała naszej młodzieży o najważniejszym dniu w swoim życiu. 28 czerwca 1956 roku ratowała życie tym, którzy nie wyrazili zgody na państwo kłamstwa. Uczniowie usłyszeli co było powodem buntu przeciwko władzy, dowiedzieli się o tym jak długo utajniano to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Ofiarowała nam książkę o Powstaniu  Czerwca 1956 z wpisem. Młodzież zobowiązała się dbać o groby bohaterów Czerwca 1956, którzy zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Bluszczowej. (tekst: Andrzej B. Tomczak)  (Tutaj zdjęcia).

ZAPROSZENIE! W dniu 21 listopada, o godzinie 16.30 zapraszamy serdecznie do naszej szkoły na Pierwsze Miejskie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych. Będą one ilustrowanie slajdami oraz historycznym komentarzem. Wydarzenie to zostało przygotowane przez naszą młodzież pod kierownictwem nauczycieli z inspiracji Dyrekcji. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania oraz "Głos Wielkopolski". ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Dziś (tj. 13 listopada 2012) w naszym Gimnazjum miała miejsce pierwsza odsłona nowego cyklu pt. "Spotkanie z osobowością". Jaki pierwszy zaszczycił nas Pan Senator Jan Filip Libicki. Ponad godzinne spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Nasz gość odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów i zdradzał przed nami tajniki pracy w Parlamencie. Na koniec zaprosił nas do Warszawy, gdzie będziemy mogli zwiedzić Sejm oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkania takie będą odtąd cykliczną imprezą w naszym Gimnazjum. Tutaj znajdziecie zdjęcia ze spotkania.

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Próbne egzaminy gimnazjalne w naszej szkole! Dziś nasi uczniowie pisali testy z Historii, wosu i języka polskiego. Jutro zmierzą się z naukami matematyczno - przyrodniczymi. Maraton zakończy się w czwartek egzaminami z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Egzaminy nie wzbudzają wśród naszych uczniów zbyt wielu emocji, gdyż są oni świetnie do nich przygotowani! :)

--- Gimnazjum nr 43 - AKTUALNOŚCI ---

Dzisiaj (9 listopada) odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Akademia inna niż wszystkie. Było uroczyście i świątecznie a jednocześnie bardzo swojsko.  Niesamowity program artystyczny przygotowali uczniowie klas: 3a, 2a, 3c, 2d i 2c pod kierunkiem p. Edyty Kulczak i p. Macieja Wochowskiego. Zdjęcia zamieszczone na stronie nie są w stanie oddać klimatu i charakteru uroczystości, podczas której słuchaczy raz po raz przechodziły "ciarki", a niejeden musiał wytrzeć łezkę. Wielkie podziękowania za taką uroczystość Panie i Panowie!  PS. Za zgodą Wojtka Kasperskiego z klasy 3a niebawem umieszczę na Serwerze Historycznym jego film, który był perełką tej uroczystości.   TB    (tutaj link do zdjęć)

Uwaga! Serdecznie zapraszamy na spotkanie z p. Aleksandrą Banasiak - legendarną pielęgniarką biorącą udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 r. Spotkanie odbędzie się w naszej szkole 15 listopada (czwartek) o godzinie 14.00. ZAPRASZAMY!

W dniu 25.10.2012 uczestniczyliśmy w  spotkaniu  dotyczącym sztuki makijażu, kostiumologii w Atelier Kulisy Pani Ewy Niedźwiedź. Prawie 2 godzinne spotkanie, w którym uczestniczyli  uczniowie z wszystkich klas gimnazjalnych (po 3 uczniów z każdej klasy), którzy mieli okazję zapoznać się  z historią makijażu, charakteryzacji teatralnej i filmowej. Uczniowie poznali historię tej dziedziny sztuki. Niewiarygodnym przeżyciem była „wycieczka” po kostiumach z wielu epok. Bardzo ciekawy rys historii na ten temat, możliwość zobaczenia prawdziwych „perełek” z tego gatunku sztuki zaowocował serią pytań uczniów i co najważniejsze błyskotliwymi odpowiedziami prowadzącej Atelier.  Co może uczynić Wielka Sztuka, to fakt, iż uczniowie dobrowolnie poddali się charakteryzacji i wracając do szkoły stworzyli całkowicie nieprzewidziany happening. Byliśmy pierwszym gimnazjum poznańskim, które realizując profil teatralny mogło się spotkać z miejscem, które dorównuje a raczej przewyższa podobne instytucje w Polsce i na Świecie.                                                                                     (tekst: Andrzej B. Tomczak)

Uwaga! We wtorek 13 listopada serdecznie zapraszamy na pierwszą odsłonę nowego cyklu "Spotkanie z osobowością". Spotkania takie będą odtąd cykliczną imprezą w naszym Gimnazjum. Pierwszym gościem będzie Pan Senator Jan Filip Libicki. ZAPRASZAMY!

W dniu 22 października odwiedziła naszą szkołę Pani Radna Joanna Frankiewicz. To pierwsza wizyta przedstawiciela Rady Miasta Poznania w tym roku szkolnym. Zgodnie z nową tradycją powitaliśmy Panią chlebem i solą. Bardzo ucieszyło nas zapewnienie, iż nie jest to jej ostatnia wizyta w szkole. W listopadzie będzie razem z nami śpiewała pieśni patriotyczne  - a patronem w/w wydarzenia będzie Jej mąż śp.  Maciej Frankiewicz, który był wielokrotnie w naszym gimnazjum i zawsze wyrażał się z ogromną atencją o uczniach i Gronie Pedagogicznym.

Uwaga! W dziale "Zdjęcia" pojawiły się fotki z Biskupina! Zobacz.

12 października 2012 w naszej szkole hucznie obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej połączone z Dniem Gimnazjalisty. Oprócz okolicznościowych zajęć z wychowawcami w klasach, w auli szkolnej odbyły się aż dwie uroczyste akademie. Gwoździem programu okazały się występy naszej nieocenionej grupy teatralnej oraz zadania jakie wykonywały na scenie klasy pierwsze. Najważniejsze jednak było ślubowanie klas pierwszych oraz pasowanie ich na gimnazjalistów. Tutaj można obejrzeć fotorelację.

Uwaga! Nauczyciele zapraszają do zgłaszania się do uczestnictwa w konkursach przedmiotowych!

Młodzież z naszego Gimnazjum wraz z nauczycielami i p. Dyrektorem oraz licznie przybyłą delegacją absolwentów bawiła się w w sobotę - 29 września na Festynie pod hasłem: "Pożegnanie Lata". Biegano, skakano, rzucano, podrzucano i łapano a to wszystko na szkolnych boiskach oraz w Parku Dębina. Odbył się również pokaz mody oraz mecz piłkarski pomiędzy reprezentacją uczniów a reprezentacją nauczycieli Gimnazjum nr 43. Po naprawdę zaciętej i widowiskowej walce zwyciężyli uczniowie 6 : 4 (podobno strzelcami bramek interesują się łowcy talentów a p. Kozłowski w przyszłym tygodniu ma zagrać gościnnie w szeregach FC Barcelona). Impreza się udała, czego dowodem te zdjęcia.

UWAGA OFERTA! Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu ul. Łozowa 53 61-448 Poznań udostępni przestrzeń od ulicy Łozowej na banery z reklamami. Szkoła znajduje się obok szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, przy uczęszczanej ulicy Łozowej. Zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny 61-832-20-21 lub mailowy gimnazjum43.poznan@gmail.com. Cena do uzgodnienia.

Młodzież z naszego Gimnazjum wraz z nauczycielami i p. Dyrektorem zaprasza w sobotę - 29 września na Festyn pod hasłem: "Pożegnanie Lata". W programie biegi, skoki i potrawy z grzybów (wirtualnych), konkursy, karaoke oraz mecz uczniów z nauczycielami (w gałę :). Biegi odbędą się w Dębinie. Początek festynu o godz. 9.00. Koniec około 13.00. Na zdjęciu jesienne stroiki przygotowane przez uczniów.

do pobrania:      plan dla klas   plan dla nauczycieli

Młodzież z naszego Gimnazjum wraz z nauczycielami i p. Dyrektorem wzięła udział w kolejnej edycji "Biegu z klasą" wokół Jeziora Maltańskiego. Impreza organizowana jest cyklicznie - w tym roku już po raz trzeci. Organizatorem było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej PARTNER, a honorowy patronat nad nim objął prezydent Ryszard Grobelny. W dziale "Sport" zdjęcia oraz lista uczestników z naszej szkoły. Są już wyniki!!!!

UWAGA! Do pobrania wykazy podręczników na rok szkolny 2012/2013:   Klasy 1,   Klasy 2,    Klasy 3

14 września 2012 - młodzież z naszego Gimnazjum wraz z nauczycielami, wzięła udział w kolejnej edycji akcji "Sprzątanie Świata". To już 19 edycja tej akcji. W tym roku hasłem akcji było "Kocham, lubię, szanuję, ...nie śmiecę". Więcej na stronie www.sprzatanieswiata-polska.pl. Na naszej stronie, w dziale ekologia można obejrzeć zdjęcia z akcji. Zobacz zdjęcia.

Wydarzenia z roku szkolnego 2011/2012 zostały w całości przeniesione do naszego archiwum.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 nastąpi 3 września 2012 r. Msza św. o godz. 11.00 w Kościele pw. św Trójcy na Dębcu  - Godz. 12.00 klasy I, II i III na boisku szkolnym OBOWIĄZUJE STRÓJ UROCZYSTY

 

ROK SZKOLNY 2011/2012

Zdjęcia z uroczystego zakończenia roku szkolnego 2011/2012 dla klas trzecich (28 czerwca 2012 roku) oraz klas pierwszych i drugich (29 czerwca 2012 roku).

 

UWAGA! Do pobrania wykazy podręczników na rok szkolny 2012/2013:   Klasy 1,   Klasy 2,    Klasy 3

Dni Promocji Zdrowia w Gimnazjum nr 43 im. PTPN! W ostatnim tygodniu nauki szkolnej odbyły się w naszej szkole Dni Promocji Zdrowia. Pracowaliśmy w klasach metodą projektu. Całość przygotowała . wicedyrektor Anna Neugebauer - Błaszyk. Tu można obejrzeć wyniki naszych prac i poznać założenia projektu.

Kochani nasi Absolwenci! Dziękujemy Wam za wspaniałe trzy lata spędzone wspólnie w murach (i nie tylko) naszej Szkoły. Był to czas intensywnej pracy, ale i wielu radości. Przeżywaliśmy wspólnie lepsze i gorsze dni by w końcu móc wręczyć Wam świadectwa ukończenia gimnazjum i powiedzieć: Wszystkiego Najlepszego w kolejnym etapie Waszego życia! Życzą Wam tego: Dyrekcja, Wychowawcy, Nauczyciele oraz prowadzący tę stronę któremu waśnie wilgotnieją oczy :) Powodzenia!

Zdjęcia z Balu Absolwentów Gimnazjum nr 43 im. PTPN, który odbył się wpiątek 22 czerwca 2012 roku w naszej Szkole.

 

Terminy Uroczystości Zakończenia Roku Szkolnego 2011/2012: Klasy trzecie czwartek 28.06.2012 godz. 16.00, klasy pierwsze i drugie: piątek 29.06.2012 godz. 9.00. Obowiązuje strój uroczysty!

Z wielką radością zawiadamiamy, iż Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu uzyskało prestiżowy Certyfikat za udział w wieloletnim Projekcie Edukacyjnym Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie 1918/19 - 2018/19 - Patriotyzm XIX-wiecznych Wielkopolan fundamentem sukcesu Powstania Wielkopolskiego.

Przypominamy o obowiązku zwrotu do biblioteki pożyczonych książek!

Zdjęcia z konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, w którym Po raz kolejny brała udział nasza szkoła.

 

Testy kompetencyjne uczniów SP odbędą się na terenie gimnazjum w terminach: Język angielski - 11.06.2012 godzina 15.30; Język niemiecki - 11.06.2012 godzina 16.30;

EKOFAN 2012 - 3 czerwca 2012 roku, na terenie Ogrodu Botanicznego w Poznaniu odbyło się uroczyste zakończenie II edycji konkursu „Poznański Ekolider Szkolny”. Nasze gimnazjum po raz drugi zajęło pierwsze oraz drugie miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.

Celem konkursu była promocja wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych.  Uczniowie musieli przygotować  projekt i kampanię obejmujące tematykę Milenijnych Celów Rozwoju oraz Sprawiedliwego Handlu. Nasi gimnazjaliści pomysłami zadziwili komisję! Prowadzili oni lekcję w przedszkolu, wykonali ulotki, nagrali filmiki, a także przeprowadzili happening na terenie całego miasta Poznania. Przebieg prac i etapy działania starannie spisali w formie albumu, dodatkowo jeden zespół zamieszczał aktualności na stronie internetowej.

Pierwsze miejsce zdobyły uczennice klasy 3A: Marta Król, Monika Konarkowska, Aleksandra Grabianowska, Zuzanna Kwiatkowska, Daria Walkowiak, Milena Teper projektem „Czy dobrze gospodarujemy odpadami”. Trudu podjęli się także uczniowie klas 1A, 2A oraz 3D: Piotr Polny, Łukasz Tabaczkiewicz, Maciej Białek, Wojciech Kasperski, Mateusz Krawców, Maksymilian Kóska, Zuzanna Szelągowicz, którzy projektem „Czy uczniowie gimnazjum mają wpływ na zmniejszenie odpadów” zdobyli miejsce drugie. Opiekunami uczniów i koordynatorami byli nauczyciele: mgr Maria Mańkowska oraz mgr Elżbieta Sikora. Prace nad kampanią i projektem trwały od października 2011r do maja 2012r.

Dzięki naszym niesamowitym uczennicom z klasy 3A nasza szkoła po raz drugi z rzędu uzyskała tytuł POZNAŃSKIEGO EKOLIDERA SZKOLNEGO 2012 za projekty "Czy uczniowie gimnazjum mają wpływ na zmniejszenie ilości odpadów?" oraz "Jak dobrze gospodarować odpadami?"

 

Dnia 29.05.2012 r. odbędą się zebrania z rodzicami - podane zostaną zagrożenia ocenami niedostatecznymi.

Karolina Gardyza, uczennica klasy III C została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Gratulujemy Karolinie i paniom, które ją przygotowały: Pani Milenie Stokłosie i Pani Agacie Przybylak.

UWAGA! Zbliża się czas wystawiania ocen! !

Wizyta nauczycieli i uczniów ZSLT w Poznaniu.  - w Piątek (30 marca 2012) gościliśmy delegacje z Zespołu Szkół Licealno - Technicznych w Poznaniu. Zainteresowanym uczniom klas trzecich nasi goście przedstawili ofertę swojego zespołu szkół oraz zaprosili do odwiedzin podczas Drzwi Otwartych. Strona ZSLT: www.zslt.edu.pl

UWAGA! Rekrutacja do naszego Gimnazjum rozpoczęta! Zapraszamy do Sekretariatu Uczniowskiego!

FOTORELACJA - DRZWI OTWARTE - 3 MARCA 2012 r.

KLASY TWORZONE W ROKU SZKOLNYM 2012/2013:

 

1A - KLASA MATEMATYCZNO - FIZYCZNO - INFORMATYCZNA - języki: angielski, niemiecki, francuski

1B - KLASA Z ROZSZERZONYM JĘZYKIEM ANGIELSKIM

1C - KLASA BIOLOGICZNO - EKOLOGICZNA

1D - KLASA HUMANISTYCZNO - TEATRALNA

1E - KLASA GEOGRAFICZNO - TURYSTYCZNA

Nabór:

Od 27 marca 2012 do 12 kwietnia 2012 - przyjmowanie zgłoszeń i wprowadzenie danych o kandydatach do systemu komputerowego.

Do szkoły uczeń powinien dostarczyć:

1. Formularz zgłoszenia do gimnazjum, który można pobrać w szkole podstawowej lun gimnazjum obwodowym;

2. Oryginał świadectwa ukończenia piątej klasy szkoły podstawowej;

3. Dokument potwierdzający oceny klasyfikacyjne z półrocza lub drugiego trymestru klasy szóstej;

Odbędzie się test kompetencyjny do klasy językowej (z języka angielskiego i niemieckiego) - termin podamy na stronie www.

Szkoły niepubliczne i publiczne, dla których organem prowadzącym nie jest Miasto Poznań przyjmują uczniów wg własnych kryteriów naboru.

UWAGA! DOSTĘPNY JEST JUŻ NOWY PLAN LEKCJI NA DRUGI SEMESTR 2011/2012 - ZOBACZ

PIERWSZA POMOC -  W czwartek 9 lutego 2012 uczniowie klas 2a, 2b, 2c uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzonych przez licencjonowanych instruktorów Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem tych zajęć było przede wszystkim zdobycie wiadomości i praktyczne ćwiczenie umiejętności, które pozwolą uczniom na odpowiednie zachowanie w sytuacjach zagrożenia życia. Instruktorom dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas!

DRZWI OTWARTE - w sobotę 03.03.2012 - zapraszamy młodzież i rodziców  - do zwiedzania naszego gimnazjum i zapoznania się z ofertą dotyczącą nowych klas w roku szkolnym 2012 / 2013. TUTAJ ZNAJDZIESZ PROGRAM DRZWI OTWARTYCH:

WIELKI SUKCES! -  Z okazji zwycięstwa w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym Polacy beatyfikowani przez Jana Pawła II. Błogosławiony Edmund Bojanowski , Dyrekcja oraz siostra Rut Szymanowska, a także uczestnicy  - Ala Zaprzalska i Milena Teper z klasy 3a zostali zaproszeni na Uroczystą Galę Finałową, która odbędzie się 13.01.2012 w sali konferencyjnej Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

AKCJA ZIMA 2012 - zapraszamy młodzież na zajęcia sportowe  - koszykówka, siatkówka, unihokej. Zajęcia prowadzi Wasz ukochany Pan Kozłowski. Nie siedźcie w domu - przyjdźcie do szkoły! Tutaj ściągniecie harmonogram zajęć.

ETAP REJONOWY KONKURSU CHEMICZNEGO - dnia 17.12.2011 w naszej szkole odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 14 uczestników. Tutaj lista do pobrania. Podczas konkursu przedstawiciele Akademickiego Centrum Nauki z Torunia przeprowadzili warsztaty dla nauczycieli. Tutaj kilka zdjęć.

15 GRUDNIA 2011 - Olimpiada ZDROWY STYL ŻYCIA - ETAP REJONOWY  - uczestniczyć w nim będą uczniowie gimnazjów i liceów. Olimpiada odbywa się pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża przy współpracy z Gimnazjum nr 43 im. PTPN.

Wyniki Rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego - do pobrania tutaj  Tutaj fotorelacja! - zobacz!

 

Rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego - odbędzie się w naszej szkole w dniu 12 grudnia 2011 o godzinie 13:00. Do naszej szkoły przybędzie 35 nauczycieli oraz 99 uczniów z różnych gimnazjów. Swoją obecność zapowiedziała p. wizytator z Kuratorium Oświaty.

19 GRUDNIA 2011 - PRZYPŁYNIE DUŻA RYBA TIMA BURTONA!! - Kolejnym filmem na kółku filmowym będzie coś z zupełnie innej beczki! - 12 grudnia (poniedziałek) o godzinie 14,30 zapraszam na film "Big Fisch" Tima Burtona - chyba najbardziej niedoceniony (a moim nieskromnym zdaniem najlepszy film tego reżysera). Zdecydowanie polecam ten film! Tomasz Bieryłło.

Próbne egzaminy! Pamiętajcie o egzaminach! Odbędą się one w dniach 7 - 9 grudnia 2011 (środa, czwartek, piątek).

"HIV - AIDS" - 25 listopada 2011 nasza szkoła wspólnie z Zarządem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu organizowała konkurs "HIV - AIDS", w którym wystartowało 26 uczestników w poznańskich szkół gimnazjalnych. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica naszego Gimnazjum! Tutaj: kilka zdjęć.

Udzielanie pierwszej pomocy - W dniu 2011.11.24 - w naszym Gimnazjum odbył się konkurs "Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej", w którym uczestniczyli przedstawiciele 31szkół podstawowych z miasta Poznania i powiatu.

Akademia z okazji Święta Niepodległości

Dnia 2011.11.15 - w naszym Gimnazjum odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości.

Tutaj znajdziecie kilka zdjęć.

 

Nabór do zespołu muzycznego Gimnazjum nr 43 - Szukamy osób, które są chętne do uczestniczenia w zespole muzyczno - wokalnym (gra na instrumentach lub śpiew). Informacje uzyskacie zgłaszając się do nauczycieli lub wychowawców. Komplet informacji będzie można uzyskać we wtorek 15.11.2011 (będą plakaty oraz ulotki na szkolnych korytarzach).

Próbna ewakuacja Gimnazjum nr 43

Dnia 2011.11.10 - w naszym Gimnazjum odbyła się próbna ewakuacja. Uczestniczył w niej przedstawiciel Straży Pożarnej. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie.

Tutaj znajdziecie kilka zdjęć. 

Uczniowie planujący uczestnictwo w Kole Filmowym "Kocham Kino" mogą nadsyłać (poważne!!!) propozycje filmów, jakie chcieliby obejrzeć i omówić w ramach koła. Propozycje nadsyłamy na adres historia.zadania@o2.pl

UWAGA! - Dni wolne do odpracowania:

  1. 31.10.2011 - dzień przed Dniem Wszystkich Świętych - do odpracowania wg planu lekcji dnia 5.11.2011 (sobota).

  2. 2.05.2012 - do odpracowania 3.03.2012

  3. 4.05.2012 - do odpracowania 10.12.2011

Ponadto Rada Szkoły zaopiniowała pozytywnie projekt, aby dzień 8 czerwca 2012 r. po święcie Bożego Ciała był dniem opiekuńczym - jako Dzień Sportu w Gimnazjum nr 43.

Jak działa Internet? - relacja

Tutaj relacja z zajęć Koła "Cyfrowy Skryba" pod tytułem: "Jak to działa, czyli jak dostajemy się do światowej sieci internet w domu, w szkole i na wakacjach".

Gimnazjum nr 43 wynajmie od zaraz sale dydaktyczne oraz gimnastyczne. Szczegóły pod telefonem (61)832-20-21 lub adresem gm43@poznan.interklasa.pl

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2011 z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyło się pasowanie na Gimnazjalistę uczniów klas pierwszych. Tutaj dostępna jest fotorelacja.

Serdeczne życzenia dla całej społeczności Gimnazjum nr 43!

Jak działa Internet?

Koło "Cyfrowy Skryba" zaprasza w dniu 17 października (poniedziałek) na wykład Pana Rafała Zakrzewskiego pod tytułem: "Jak to działa, czyli jak dostajemy się do światowej sieci internet w domu, w szkole i na wakacjach".

Spotkania z rodzicami  - we wtorek 18 września o godz. 17.00

Festiwal Nauki w Gimnazjum nr 43!

W dniu 27 września (wtorek) odbył się w naszej szkole "Festiwal Nauki"  połączony z  przekazaniem informacji o nowych klasach w roku szkolnym 2012/2013. Tutaj można obejrzeć kilka zdjęć.

Od 9 września w szkole dostępne są obiady!

"Sprzątanie Świata" w Gimnazjum nr 43!

W dniu 16 września (piątek) nasza szkoła wzięła udział w cyklicznej akcji "Sprzątanie Świata". Tutaj można obejrzeć kilka zdjęć.

 

Kalendarz roku szkolnego 2011/2012

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

1 września 2011

Msza św. o godzinie 11,00 w kościele pw. Świętej Trójcy na Dębcu

O godzinie 11.45 - klasy 1,2,3 spotykają się na boisku szkolnym na uroczystej inauguracji roku szkolnego. Potem uczniowie udają się do klas wraz z wychowawcami.

OBOWIĄZUJE STRÓJ UROCZYSTY

ROK SZKOLNY 2010/2011

Stary Statut Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu - pobierz w wersji *.doc

Zwycięskie projekty naszych uczniów w konkursie o tytuł Poznańskiego Ekolidera Szkolnego - zobacz!

Koniec roku 2010/2011 - Zakończenie roku klas pierwszych i drugich

Koniec roku 2010/2011 - Zakończenie roku klas trzecich

Zdjęcia z wycieczki klas 2a i 2c do Pragi (takie miasto w Czechach)

10 czerwca 2011 odbył się w naszej szkole Bal Absolwentów. Poniżej fotorelacja.

Dni Promocji Zdrowa w Gimnazjum nr 43 im. PTPN

20 – 21 czerwca 2011

PROGRAM ZAJĘĆ:

Realizacja programu jest uzupełnieniem wszystkich tematów konkursów, projektów i przedsięwzięć realizowanych w ciągu całego roku w ramach działań „Szkoły Promującej Zdrowie”.

   Tu ściągniesz sprawozdanie w wersji *.doc

   Zajęcia podzielono na dwa bloki tematyczne:

        1.           Poznaj samego siebie

        2.          Reklama zdrowia

Obejmowały one łącznie 10 ćwiczeń realizowanych w ramach warsztatów.

Uczniowie nauczyli się lepiej rozumieć siebie oraz zagrożenia, z którymi mogą się spotkać w życiu codziennym.

Uczniowie poznali definicję zdrowia i mogli ją zweryfikować z pojęciem przyjmowanym potocznie i utożsamianym ze zdrowiem fizycznym.

 Po zapoznaniu się ze strategią reklamy każda klasa wykonała plakaty pokazujące ich rozumienie zdrowego trybu życia.

Nauczyciele przedyskutowali z uczniami strategie sprzedaży artykułów przez reklamę.

Uczniowie każdej klasy zareklamowali w dowolny sposób zdrowie (reklama dla czasopisma oraz dla radia lub telewizji).

Dodatkowo część uczniów stworzyła antyreklamy papierosów, alkoholu lub innych używek.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży naszego Gimnazjum. Fotoreportaż został umieszczony na szkolnej stronie internetowej http://www.gimnazjum43.poznan.pl w dziale „Zdjęcia”. Można też obejrzeć je tutaj:

Program opracowany przez Annę Neugebauer - Błaszyk

 

---------- SUKCES-----------

Nasz założony w lutym 2011 projekt „Sakrale Denkmäler der Region” uzyskał akceptację formalną Krajowej Komisji ds. Comeniusa .

O przydzielonych środkach finansowych zostaniemy powiadomieni w II-połowie czerwca .

Zespół ds. Comeniusa

Nagrody Eko-fan

Uczniowie Gimnazjum nr 43 uczestniczyli w Projekcie Ekologicznym EKO - FAN. Nasza szkoła uzyskała:
1. miejsce za projekt: "Czy żarówki energooszczędne to dobry sposób oszczędzania energii?" Autorzy: Aleksandra Grabianowska, Monika Konarkowska, Marta Król oraz Jolanta Zakrzewska - kl. 2a (gimnazjum otrzymało za tą pracę nagrodę pieniężną w wysokości 50 tyś. złotych);
2. miejsce: "Czy zmaina naszych nawyków i upodobań może przyczynić się do oszczędzania energii?" Autorzy projektu: Dominika Fijołek, Sandra Kamińska, Alicja Zaprzalska oraz Maurycy Olszlegier - kl. 2a (nagroda pieniężna dla szkoły wynosi 10 tyś. złotych);
4. miejsce: "Czy oszczędzanie energii ma sens?" Autorzy: Daria Walkowiak i Milena Teper - kl. 2a
Opiekunem i koordynatorem konkursu była p. mgr Maria Mańkowska - nauczycielka gegrafii.
Nagrody będą wręczane w czasie festynu, który odbędzie się 5 czerwca przy Cytadeli w obecności Prezydenta Miasta Poznania oraz przedstawicieli Urządu Ochrony Środowiska.

Uczniowie za swoją ciężką pracę i poświęcony czas zostaną wynagrodzeni rowerami zakupionymi za pieniądze uzyskane podczas koncertu Stinga.

Zwycięskim drużynom gratulujemy wytrwałości, wspaniałych pomysłów oraz zaangażowania w ochronę środowiska i oszczędność energii. Projekty przygotowywali od września do lutego, pracowali ciężko i poświęcili temu bardzo dużo czasu, ale jak się okazało - było warto. Swoją postawą udowodnili, że warto być EKO!


Milena Teper 2a

Galeria "Pod Psem"

20 maja w naszej szkole odbył się uroczysty wernisaż połączony z otwarciem galerii "Pod Psem". Motywem przewodnim wystawy było hasło: "Kochajmy zwierzęta". Przedstawiono prace:  Artystów rzeźbiarzy WZAR, Uczestników pracowni – oś. Jana III Sobieskiego, Uczestników „Zielonego Centrum” oraz uczniów Gimnazjum nr 43 im. Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

_____________________________________

Uczeń naszej szkoły: ............. (Ustawa o Ochronie Danych Osobowych)

otrzymał w roku szkolnym 2010/2011

NAGRODĘ MIASTA POZNANIA

za szczególne osiągnięcia wśród uczniów szkół poznańskich.

Olimpiada - "Zdrowy styl życia"

Dnia 25.03.2011 r. w Gimnazjum nr 43 im. PTPN przy ul. Łozowej w Poznaniu odbył się etap wojewódzki "Olimpiady Zdrowy Styl Życia". Udział wzięli uczniowie z całego województwa, którzy zajęli I miejsca w etapach rejonowych. Uczniowie z  32 szkół pisali test przygotowany przez Zarząd Główny PCK. W punktacji końcowej zostały również uwzględnione prezentacje przygotowane przez uczniów oraz zakres działań prozdrowotnych. Laureatką została uczennica klasy III naszej szkoły. Spotkanie uświetnił występ teatru szkolnego "Za kulisami" oraz taniec w wykonaniu uczniów z klas III.

 

Laureatka konkursu geograficznego - uczennica klasy trzeciej naszego Gimnazjum

Dzień Teatru w Gimnazjum nr 43 im. PTPN

W Gimnazjum nr 43 im. PTPN przy ul. Łozowej 53 w dniach od 7 do 11 marca 2011 będziemy gościć na zajęciach dydaktycznych studentów z Chin i Nowej Zelandii

W środę, 23 lutego 2011 r., uczestnicy projektu „Wybieram, więc jestem”, pod opieką p. Joanny Szperlik i p. Agaty Przybylak odwiedzili firmę „Kreacja Przestrzeni”. Dwie przemiłe panie przedstawiły zasłuchanym uczniom zasady przygotowywania projektów wnętrz, zaprezentowały także kilka przykładowych prac architektów i dekoratorów. Największy entuzjazm wzbudził jednak ogromny, nadmuchiwany żyrandol, wiszący w sali konferencyjnej! Był on niewątpliwie hitem tego spotkania! Tuż za nim uplasowała się dziwna, błękitna cukierniczka, z której nie bardzo było wiadomo, jak korzystać…

DRZWI OTWARTE W GIMNAZJUM NR 43 IM. PTPN
czwartek 27 stycznia 2011 g. 12.00 - 13.00
wtorek 22 lutego 2011 g. 16.30 - 18.00

UWAGA!
W roku szkolnym 2010/2011 tworzymy następujące klasy:
matematyczno-fizyczno-informatyczną,
z poszerzonym językiem angielskim,
ogólną,
biologiczno-ekologiczną
humanistyczno-teatralną

Uczennica Gimnazjum nr 43 Adelinde Luyken została laureatką konkursu plastycznego na plakat "Czerwiec 56"

Nasza szkoła zebrała w akcji  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  kwotę: 23 719,14 PLN Gratulujemy!

Kapituła Konkursu o Nagrodę Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia dla uczniów poznańskich szkół nagrodziła naszego ucznia - Pawła Antkowiaka!

Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej

TRÓJKI SIATKARSKIE DZIEWCZĄT
W dniach 02.12.2010 r. oraz 09.12.2010 r. na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 43 odbył się I Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Trójek Dziewcząt.
Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach:
I kategoria(02.12)-uczennice klas sportowych i zawodniczki klubowe
II kategoria(09.12)-uczennice klas I, II, III
Uroczystego otwarcia i powitania wszystkich uczestniczek Turnieju Mikołajkowego dokonała dyrektor Gimnazjum nr 43 Pani Danuta Mały. W każdej kategorii wystartowało 5 drużyn. Zawodniczki rywalizowały ze sobą systemem „każdy z każdym”. W I kategorii najlepsze okazały się uczennice klasy trzeciej – „Gwiazdeczki”(J.Wiecka, J.Maciejewska, J.Frankowska),które nie przegrały żadnego spotkania. Tuż za nimi uplasowały się ich koleżanki z klas trzecich – „Babcie Mróz” (N.Zielińska, N.Skrzypczak, D.Jankowiak), a trzecie miejsce zajęła drużyna – „Reniferki” (M.Strugińska, P.Kałek, J.Turkowska). Sama rywalizacja była niezwykle zacięta, a mecze stały na bardzo wysokim poziomie.
W II kategorii wzięły udział najliczniej zespoły z klas I. Jednak bezkonkurencyjny okazał się zespół z klasy III- „Bombeczki”( M.Gruszczyńska, S.Czulińska, D.Łażewska),który wygrał wszystkie cztery mecze.
A oto tabele wyników rozgrywek w obu kategoriach:
I kategoria
1. Gwiazdeczki (J.Wiecka,J.Frankowska,J.Maciejewska)
2. Babcie Mróz (N.Zielińska,N.Skrzypczak,D.Jankowiak)
3. Reniferki (M.Strugińska, J.Turkowska,P.Kałek)
4. Elfy (A.Różycka,W.O.Nowicka,Marta Wośkowiak,M.Kaczmarek)
5. Dzwoneczki (K.Kaczmarek,J.Krawczyńska,J.Andrzejewska)
 II kategoria
 1. Bombeczki (M.Gruszczyńska,D.Łażewska,S.Czulińska)
2. Gorące Reniferki (A.Anioł,A.Bartoszewska,Natalia Gmerek)
3. Świąteczne Dziobaki (M.Psiuk,Z.Suli,K.Kawka)
4. Śnieżynki (A.Bartkowiak,P.Zduńczyk,N.Sikorska)
5. Gwiazdeczki (Z.Poźniak,A.Zięta,P.Nowak) 
Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy, a najlepsze drużyny pamiątkowe medale ufundowane przez szkołę.
Serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i pracę na rzecz organizacji turnieju składam nauczycielom: Monice Nowak, Waldemarowi Kozłowskiemu i Tomaszowi Bieryłło.
Organizator: Lucyna Dydzińska

Konkurs Krasomówczy "Pięknie opowiedzieć o swoim Patronie".

2010 - grudzień - Olimpiada Zdrowy Styl Życia

W środę, 1 grudnia 2010 r. , uczniowie biorący udział w projekcie z doradztwa zawodowego „Wybieram, więc jestem”, pod opieką p. Joanny Szperlik i p. Agaty Przybylak odwiedzili firmę „Quadri Foglio”. Firma ta zajmuje się produkcją ubrań dla dzieci . Młodzież zapoznała się z procedurą powstawania produktu od momentu projektowania do pojawienia się go na półkach sklepowych. Najwięcej radości sprawiły jednak zajęcia na terenie wzorcowni, gdzie uczniowie mogli samodzielnie komponować zestawy ubranek dziecięcych z propozycji stworzonych przez producentów. Wszystkie uwagi młodych ludzi zostały wysłuchane i zapisane. Będą wykorzystane przy tworzeniu nowej kolekcji. Niestety, firma w trosce o tajność swoich modeli nie pozwoliła robić zdjęć. Pozostają więc wspomnienia i tylko jedno, oficjalne zdjęcie z biura.

Dnia 25 listopada 2010 w naszej szkole odbył się konkurs  "Wybieraj Świadomie" Pierwsze miejsce zajęła ekipa naszej szkoły, drugie - reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Swarzędzu, a trzecie - Gimnazjum nr 23 w Poznaniu.

Wycieczka w ramach projektu  „Wybieram, więc  jestem” do firmy „Stonogi”.

22 listopada 2010 r.  pod opieką p. Joanny Szperlik i p. Agaty Przybylak. Młodzież poznawała zasady zakładania własnej firmy,  rozmawiała o problemach związanych z jej prowadzeniem oraz poznawała techniki zdobnicze.  Najwięcej radości sprawiło jednak wszystkim samodzielne dekorowanie drewnianych wieszaków. Wykorzystano do tego technikę decoupag`u.

Zajęcia z doradztwa zawodowego w ramach projektu „Wybieram, więc jestem”. Prowadzenie zajęć: p. Joanna Szperlik i p. Agata Przybylak.  Środa,  godzina 15.30-17.30 plus wycieczki w dodatkowych terminach. ZAPRASZAMY!!! 

 

Na uroczystą Sesję, organizowaną przez p. mgr Annę Neugebauer - Błaszyk, która odbędzie się 19 listopada 2010 r. o godzinie 15.00 w auli Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu
PROGRAM
· Uroczyste otwarcie sesji – mgr Anna Neugebauer – Błaszyk
·  Występ prof. Eugeniusza Jasielskiego – w programie utwory F. Chopina i F. Liszta.
Referaty:
· Prof. dr hab. Andrzej Bereszyński – „Wilk i inne zwierzęta”
· Dr inż. Ewa Dankowska – „Różne formy wypoczynku”
· Dr inż. Wojciech Kokociński – „Osa w środowisku”
· Dr n. med. Jacek Romankow – „Etyka ochrony przyrody w życiu  i dziele Alfreda Schweizera”

"Archeologiczna" wycieczka klasy 2A na Ostrów Tumski

Bieg z klasą 25.09.2010

Uczestnicy:
1.Tomlik Joanna
2.Sikorska Natalia
3.Dykas Natalia
4.Nowak Paulina
5.Foszczka Natalia
6.Krawczyńska Julia
7.Kaczmarek Martyna
8.Kałek Paulina
9.Różycka Anna

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011 - 1 września 2010

ROK SZKOLNY 2009/2010

Złota Dziesiątka roku szkolnego 2009/2010

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010

Szkoła bierze udział w projekcie prowadzonym przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Poznaniu pod hasłem „Bądźmy zdrowi – wiemy, wiec działamy”. Projekt dofinansowany jest z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię. Celem ogólnym Projektu jest poprawa stanu zdrowia populacji dzieci i młodzieży w Polsce, a celem bezpośrednim zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży zagrożonych otyłością, nadwagą i chorobami dietozależnymi na terenie województwa wielkopolskiego poprzez zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie oraz kształtowanie właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych.

Wszystkie materiały są spójne tematycznie, a ich treści dostosowane do  potrzeb odbiorców. Materiały zostały pozytywnie zaopiniowane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Edukacja w szkołach prowadzona przez  nauczycieli i pielęgniarki środowiska szkolnego obejmie  dzieci sześcioletnie i ich rodziców oraz młodzież w szkołach gimnazjalnych i ich rodziców.

Dobór odbiorców jest celowy. W czasie nauki występują dwa okresy krytyczne rozwoju dzieci i młodzieży. Wiek 6-7 lat wiąże się ze zmianą trybu życia – dziecko, które dotychczas większą część dnia było aktywne ruchowo, zaczyna spędzać wiele godzin w pozycji siedzącej. Zaczyna także dokonywać pierwszych własnych wyborów żywieniowych. Z kolei wiek 13 – 15 lat to czas dojrzewania, w którym następuje szybki rozwój organizmu. Młodzież jest podatna na nieprawidłowe zachowania proponowane przez kulturę masową, a będące czynnikiem ryzyka powstawania otyłości oraz niedożywienia jakościowego. Zaburzony obraz siebie może doprowadzić zwłaszcza u dziewcząt do anoreksji i bulimii.

Koordynator:

Anna Naugebauer - Błaszyk

Pokazy chemiczne i bokserskie w naszej szkole

 

Z wizytą u Patrona

Dnia 28 maja 2010 roku klasy IA i IC  pod opieką p. Anny Tobiasiewicz, p. Agaty Przybylak i p. Jolanty Danielewicz-Zujewskiej udały się do siedziby Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ulicy Mielżyńskiego. Uczniowie zwiedzili czytelnię i bibliotekę, wysłuchali wykładu o dziejach PTPN, a także obejrzeli liczne starodruki.  Na zakończenie dwie uczennice klasy IA – Alicja i Dominika wygłosiły przemówienia przygotowane na konkurs krasomówczy „Pięknie opowiedzieć o swoim patronie”.

 

Warsztaty dla młodzieży Gimnazjum 43

W dniach 27 - 28 maja 2010 W Gimnazjum nr 43 im. PTPN odbyły się warsztaty dla młodzieży klas trzecich. Tematyką zajęć prowadzonych przez "Poszukiwaczy skarbów były problemy dojrzewającej młodzieży.

 

Młody Einstein 2010

W dniu 20 maja 2010 r. w Gimnazjum nr 43 im. PTPN odbył się interdyscyplinarny, międzygimnazjalny konkurs z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych „Młody Einstein”.

W autorskim konkursie Gimnazjum nr 43 udział wzięło osiem ekip z poznańskich gimnazjów. Zwycięskie zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Gimnazjum nr 43.

 

Zaproszenie. Gimnazjum nr 43 w Poznaniu zaprasza do udziału w Konkursie  „Młody Einstein” 

20  maja 2010 r.  godz. 1200  aula Szkoły

Organizatorzy – nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych Gimnazjum nr 43 w Poznaniu

Zasady uczestnictwa – w Konkursie biorą udział 2-osobowe drużyny uczniów klas III gimnazjum, którym towarzyszy opiekun oraz około dziesięcioosobowa grupa młodzieży-kibiców zainteresowanych tematyką.

 Zakres i tematyka konkursu:

·        wiedza i umiejętności z dziedziny przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia i informatyka)

·        wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej  i wykraczające poza nią

 Konkurs skierowany jest do uczniów szczególnie zainteresowanych naukami ścisłymi. Uczniowie rywalizują w grupach dwuosobowych rozwiązując indywidualnie i grupowo zadania w formie pisemnej, ustnej, schematów, rysunków, doświadczeń fizycznych i chemicznych, pracy twórczej, odczytywania i analizowania danych, formułowania wniosków na podstawie logicznego rozumowania.

Uczestników prosimy o przygotowanie:

 - prezentacji jednego doświadczenia chemicznego lub fizycznego (w formie ciekawego pokazu; sprzęt prosimy przywieźć ze sobą lub wcześniej zgłosić zapotrzebowanie). Czas na prezentację do 5 min. Bardzo prosimy aby drużyny zmieściły się w czasie. Za przekroczenie czasu będą odejmowane punkty.

- jednej krótkiej prezentacji wybranego kraju do 5 minut (forma dowolna).

Zgłoszenie dwuosobowej grupy (imiona i nazwiska uczniów oraz  nazwisko opiekuna wraz z numerem szkoły) prosimy o przesłanie faxem pod numer 0618322021 do dnia 05 maja 2010r. na adres Gimnazjum nr 43 w Poznaniu ul. Łozowa 53 61-448 Poznań

 Zapraszamy drużyny  i życzymy jak zawsze miłych wrażeń!

                                                 Organizatorzy Konkursu

Zdjęcia z Festiwalu Nauki  - 9 kwietnia 2010 r.

Mamy przyjemność ogłosić, że nasze Innowacje pedagogiczne pt.: "Tworzenie grup językowych międzyoddziałowych z języków obcych, angielskiego i niemieckiego, których nauka jest kontynuowana przez uczniów po szkole podstawowej" oraz "Deutsch ist easy"  Kuratorium Oświaty w Poznaniu zarejestrowało pod numerami 4440/6.10/10 oraz 4440/6.11/10.

Samorząd Uczniowski naszego Gimnazjum zajął IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Projekt Samorządu Uczniowskiego „Co Ty możesz zrobić dla swojej szkoły?”. Konkurs organizowany był przez Fundację „Rodzice Szkole”. Nasz projekt przygotowały panie opiekunki S.U. – p.Anna Balcerzak, p.Małgorzata Zwierzyńska i p.Agata Przybylak. Aktywnie pomagali im uczniowie z Rady S.U. Realizacja projektu zaplanowana jest na rok szkolny 2010/2011.

Nadrzędnym celem projektu jest skupienie społeczności uczniowskiej wokół Gimnazjum, podkreślenie ciągłości dziejów szkoły, jej osiągnięć i sukcesów. W przyszłym roku szkolnym podejmowane będą rozmaite działania zmierzające do realizacji tego celu – spotkania z absolwentami, z emerytami. Zorganizowany także zostanie festyn łączący pokolenia.

 

Gratulujemy naszym uczniom za zajęcie II miejsca w Festiwalu piosenki obcojęzycznej!

 

Wycieczka na Litwę (Troki, Wilno) - marzec 2010 - poniżej zdjęcia:

Dnia 8 lutego 2010 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 43 ( Ola Telejko, Ania Psiuk i Marcin Wojnowski) pod opieką p. Agaty Przybylak,  wzięli udział w otwarciu wystawy „ 150 lat w służbie nauce i uczonym” ,  upamiętniającej  150-tą rocznicę  ukazania się pierwszej naukowej publikacji Wydawnictwa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk . Działalność  wydawnicza PTPN wzbogaciła naukę  polską  o ponad 3,5 tysiąca pozycji, wśród których znajdują się znaczące czasopisma naukowe, ważne i poszukiwane przez badaczy serie wydawnicze oraz pozaseryjne monografie naukowe i tomy zbiorowe.  Wystawa prezentowana jest w Bibliotece Raczyńskich.

ZAPRASZAMY NA NABÓR WSTĘPNY  DO KLASY SPORTOWEJ Z SIATKÓWKĄ W DNIACH OD 1  DO 26 MARCA

PRZYPOMINAMY, ŻE NABÓR WŁAŚCIWY (DO POZOSTAŁYCH KLAS) ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH  OD 7  DO 16 KWIETNIA! ZAPRASZAMY!

ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE! 5 LUTEGO 2010 W GODZINACH 17,00 - 18,00

W dniu 10 grudnia 2009 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia powstania Gimnazjum nr 43 oraz 5-lecia nadania szkole imienia Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Tu obejrzysz zdjęcia z uroczystości

X lecie Gimnazjum nr 43 im. PTPN

Zapraszamy na 10 urodziny Gimnazjum nr 43 im. PTPN połączone ze świętowaniem piątej rocznicy nadania szkole imienia Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk!

Uroczystości odbędą się 10 grudnia 2009.

O godzinie 8,30 w kościele na Dębcu odbędzie się uroczysta Msza św., następnie w gmachu szkolnym odbędzie się część oficjalna obchodów, połączona z częścią poetycko - artystyczną. Zapraszamy serdecznie! Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i cała Społeczność Gimnazjum.

 

Konkurs "Wybieraj Świadomie" z zakresu uzależnienia od nikotyny dla uczniów szkół gimnazjalnych

 Cel konkursu:

Celem konkursu jest promowanie zdrowego trybu życia wśród młodzieży szkolnej poprzez:

1. Pogłębianie wiedzy uczniów nt. zagrożeń zdrowotnych związanych z uzależnieniem od nikotyny.

2. Kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych.

3. Uświadamianie szkodliwości palenia uczniom gimnazjum.

4. Ograniczenie ilości uczniów inicjujących kontakty z nikotyną, które mogą przekształcić się w niebezpieczny dla zdrowia i życia nałóg.

Pomysłodawcą konkursu jest mgr Anna Neugebauer - Błaszyk, wicedyrektor Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu. Organizatorem jest Wielkopolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu, przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Poznaniu oraz Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu.

Konkurs odbył się 26 listopada 2009 r. w Gimnazjum nr 43. Nasza reprezentacja w składzie: Mikołaj Jarmuła, Piotr Pietras i Kasia Skowyra zajęła drugie miejsce!

Wycieczka do Poczdamu!

30 października uczniowie gimnazjum czterdziestego trzeciego z klasy 2a i 2b pojechali na jednodniową wycieczkę do Berlina. Zbiórka miała miejsce pod budynkiem szkoły o godzinie 4:50. Opiekunami wycieczki była pani Karolina Grodzka - wychowawczyni klasy 2b, nauczycielka języka angielskiego i pani Ewa Głowacka - nauczycielka języka niemieckiego. Około godziny piątej, po pożegnaniu się z rodzicami autokar wyruszył w drogę. Podróż minęła w dość spokojnej atmosferze ponieważ większa cześć uczniów jeszcze odsypiała. Około godziny dziesiątej dotarliśmy do pierwszego punktu naszej wyprawy.Był nim olbrzymi kompleks pałacowo-parkowy: Sanssouci. Na samym początku udaliśmy się na zwiedzanie pałaców. Zamiast osoby oprowadzającej otrzymaliśmy audio przewodnika w języku polskim, który opisywał wystrój oraz wspominał historię. Potem odbyliśmy  spacer po parku i okolicach. Kolejnym punktem naszej wycieczki było centrum hadlowe do którego dotarliśmy około godziny trzynastej. Na miejscu otrzymaliśmy czas wolny podczas którego każdy miał okazję pozwiedzać niemieckie sklepy albo się posilić. Następnie wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do Muzeum Techniki, które podzielone jest na dwie cześci. W każdej z nich na samodzielne zwiedzanie mieliśmy półtorej godziny. W pierwszej części znajdowały się miniatury statków, struktury samolotów, nieużywane modele pociągów i tego typu środki transportów. Tymczasem w drugiej części mogliśmy na własnym ciele przekonać się o zjawisku iluzji, sprawdzić grawitację, przetestować zasady fizyki, przetestować wiele doświadczeń i skorzystać z wielu rozrywek. Około godziny osiemnastej wróciliśmy szczęśliwi do autokaru. W drodze powrotnej ochoczo braliśmy udział w karaoke i oglądając zrobione zdjęcia oraz zakupione pamiątki. Po dwudziestej drugiej dotarliśmy przed szkołę skąd po kolei odbierali nas rodzice. Zmęczeni wracaliśmy do domu by zasnąć w spokoju po dniu pełnym wrażeń.    Monika Kurek (uczennica klasy IIb)

Wielki sukces!!

"Każdy człowiek ma potrzebę wzbogacenia swego życia, a teatr właśnie otwiera lot do nieba."

Koło teatralne Gimnazjum nr 43 "Za kulisami" wygrało III Edycję Potyczek Teatralnych Szkół poznańskich. Uczestnikami byli zarówno gimnazjaliści jak i licealiści. Zmagania trwały dwa lata. Wykonaliśmy plakaty teatralne, wystawę fotografii poświęconą teatrowi i aktorom, organizowaliśmy cztery szkolne happeningi. Po raz pierwszy w naszej szkole w ramach Dnia Teatru odbyły się "Eklery 2009". Przygotowaliśmy kostium postaci szekspirowskiej, etiudę na temat "Dialogu międzykulturowego". Na zakończenie "Potyczek teatralnych" zaprezentowaliśmy na scenie Teatru Animacji przedstawienie z kostiumem w roli głównej, wystawiając "Antygonę w Nowym Jorku". Oto grono tegorocznych absolwentów, których wkład bezsprzecznie wpłynął na nasze zwycięstwo: Ada Płonka, Piotr Wawrzonkowski, Emilia Sokołowska, Ania Mrugalska, Arek Glensk, Jędrzej Guzik a także obecni członkowie koła czyli: Alicja Roszyk, Sławek Szot, Paweł Antkowiak, Kamila Grochowska, Magda Wachowiak, Natalia Brzezinka, Ola Telejko, Monika Kaczmarek, Bartek Gęstwa, Dawid Mendyk, Justyna Wiórek. Opiekunowie koła teatralnego w osobie: Hanny Zembrowskiej i Macieja Wochowskiego. Naszą szkołę w jury młodzieżowym podczas "Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych Dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty 2009" reprezentowała Anna Psiuk.

TUTAJ znajdziecie więcej zdjęć:

Oto nagroda:

12.11.2009 r.

Teatr Animacji w Poznaniu - organizator programu Potyczki Teatralne Szkół  - z przyjemnością informuje, że Reprezentacja Szkoły bierze udział w finale projektu trzeciej już edycji Potyczek .

Podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-teksty’2009, odbywającego się w Teatrze od 16 do 21 listopada, otwarta zostanie wystawa zdjęć wykonanych przez młodzież. W sobotę 21 listopada uczniowie zaprezentują etiudy teatralne, a na uroczystym zamknięciu festiwalu – zostaną ogłoszone wyniki rywalizacji młodych.

W dniu 6 listopada na lekcjach wychowawczych odbyły się uroczyste apele z okazji Święta Niepodległości. Apele przygotowała p. Barbara Ziółkowska